Ο εντυπωσιακός Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου, νικώντας με 110-54!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με εμφατικό τρόπο τις εγχώριες υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα, στο μπάσκετ Γυναικών σήμερα το μεσημέρι. Με καταιγισμό από εύστοχα σουτ και σκληρή άμυνα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας «διέλυσαν» με 110-54 την Ελευθερία Μοσχάτου στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, για την 9η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν αντίδραση μετά την ήττα από την ΤΤΤ Ρίγα για το πρώτο ματς της φάσης των «32» του Eurocup. Έφτασαν μάλιστα τη διαφορά στο +56 και με πλουραλισμό στην επίθεση, έχοντας 5 διψήφιες σκόρερ (26 η Βίτολα, 20 η Χριστινάκη, 17 η Γουίλιαμς, 10 η Νικολοπούλου), και συνεχίζουν τις νικηφόρες  αναμετρήσεις στα ματς του πρωταθλήματος. Επόμενη αγωνιστική είναι την Τετάρτη (20/12), για τον επαναληπτικό αγώνα απέναντι στην ΤΤΤ Ρίγα στη Λετονία.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Το πρώτο ημίχρονο:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και έφτασε να προηγείται με 16-4, ενώ με την Βίτολα να έχει ήδη 10 πόντους έκανε το 20-7 στα 3:45.  Το 29-11 που ολοκλήρωσε την εξαιρετική πρώτη περίοδο διαμόρφωσε με τρεις εύστοχες βολές η Νικολοπούλου, 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε από εκεί που τελείωσε το πρώτο. Με λέι απ της Γουίλιαμς και τρίποντο της Δίελα, η διαφορά έφτασε το 49-19 στα 4 λεπτά. Έπειτα ανέλαβαν δράση η Χριστινάκη με 7 πόντους μαζί με την Νικολοπούλου για να στείλουν τον Θρύλο στα αποδυτήρια με +42! (64-22)

Το δεύτερο ημίχρονο:

Με όπλο την «δαιμονιώδη» επίθεση και την σκληρή άμυνα η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται και στην επανάληψη. Στα 29 δευτερόλεπτα μάλιστα, πριν το τέλος της περιόδου, η Σύρρα έκανε το 90-39 και έστειλε τη διαφορά στο +51.

Στην τέταρτη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» κατέβασαν ταχύτητα, διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και με καλάθια από την Αναστασοπούλου και την Γουίλιαμς στα 2:13 για το τέλος, το σκορ ήταν 108-53. Με δύο βολές η Σύρρα, σχεδόν ένα λεπτό πριν τη λήξη έγραψε το τελικό 110-54, υπογράφοντας τον θρυλικό θρίαμβο των πρωταθλητριών!

Τα δεκάλεπτα: 29-11, 64-22, 90-41, 110-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 17(1), Σπυριδοπούλου 7, Σύρρα 9, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 10(1), Καρλάφτη 4, Αναστασοπούλου 6, Δίελα 5(1), Βίτολα 26, Χριστινάκη 20(2), Τόμπιν 6

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Νάτσκου 6, Πάγκαλος, Αλιφραγκή, Σταμούλου, Λέρη 4, Ταμπάκου 5, Σπαθάρου, Κάισερ 21, Ζεκ 17(2)