Άλλη μία νίκη για την ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, η οποία πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη και την έδρα του ΧΑΝΘ.

Μετά τη νίκη (36-30) επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στην Ηλιούπολη, για την 9η αγωνιστική, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 33-20 της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη, για τη 10η «στροφή» της Handball Premier, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Ο Θρύλος προηγήθηκε με 17-10 των γηπεδούχων στο ημίχρονο, έφτασε στο +15 (16-31, 18-33) στο δεύτερο και έφυγε με το «διπλό» από μία ακόμη δύσκολη έδρα, κατακτώντας ένα σημαντικό δίποντο για το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (3-1) στο ξεκίνημα, ωστόσο ανέβασε… στροφές και προσπέρασε με 4-3, με γκολ του Μπάγιου στην κόντρα. Πασσιάς (3-5) και Μπάγιος ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (3-6), με τον νεαρό Ρούσσο να δίνει «αέρα» τεσσάρων τερμάτων στους πρωταθλητές Ελλάδας, κάνοντας το 13-9. Ο Θρύλος πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ, ξέφυγε με 17-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με τέρμα του Μπάγιο, «εκτόξευσε» το προβάδισμα της στο +10 (16-26), με τον Δομπρή να «χτυπάει», για το 27-16. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο +15 (16-31), με τον Ρούσσο στην κόντρα, ενώ ο Βέμπερ «βρήκε» δίχτυα άλλη μία φορά, για το 33-18. Στο τελευταίο λεπτό, η ΧΑΝΘ μείωσε σε 33-20, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη.