Τον ΠΑΟΚ υποδέχτηκε ο Ολυμπιακός στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, για τον δεύτερο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών, με τις ερυθρόλευκες του Γιώργου Παντελάκη να διαλύουν την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 96-39 και να στέφθονται για τέταρτη διαδοχική χρονιά πρωταθλήτριες Ελλάδας.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Η πρώτη περίοδος άρχισε με τον Ολυμπιακό να κάνει εκρηκτικό ξεκίνημα και να παίρνει το προβάδισμα με 10-2, έπειτα από ανάποδο λέι-απ της Τόμας. Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη ανέβασαν και άλλο τον ρυθμό τους, φτάνοντας στο 16-2 με σουτ δύο πόντων της Σωτηρίου. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τις Λύμουρα (2) και Πολυμένη, μείωσε σε 16-11. Με την  πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 19-11 υπέρ του Θρύλου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους 5 πόντους (19-14) μετά από τρίποντο της Λέξα, με τις ερυθρόλευκες εν συνέχεια να αυξάνουν το προβάδισμα τους στο +13 (27-14) με σουτ τριών πόντων της Σταμάτη. Ο Ολυμπιακός κυριαρχώντας στο παρκέ αύξησε κι άλλο τη διαφορά σε double score μετά από γκολ-φάουλ της Νικολοπούλου. Με 4:54 να απομένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκες έφτασαν τη διαφορά στο +20 (36-16). Η Τζόνσον με λέι-απ έκανε το 43-20, με την ομάδα του ΠΑΟΚ να μη μπορεί να αντιδράσει μετέπειτα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να έχει στήσει το δικό του πάρτι στο παρκέ του Δ.Α.Κ Γλυφάδας. Με την Τόμας να γράφει τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου, πετυχαίνοντας τρίποντο για το 48-23 του πρώτου μέρους.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον Ολυμπιακό να εκτοξεύει κατά πολύ την διαφορά στους 30 πόντους (53-23) μετά από τρίποντο της Παυλοπούλου. Ο ξέφρενος ρυθμός που είχε αποκτήσει η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα ο Θρύλος να διασύρει τον ΠΑΟΚ. Η Τόμας με λέι-απ έκανε το 63-29, με την Σωτηρίου στη συνέχεια με τρίποντο να ανεβάζει κι άλλο την διαφορά σε 68-29, με το προβάδισμα του Ολυμπιακού έφτασε και το +40 (70-30). Με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 75-30 για την ομάδα του Πειραιά.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη να πετυχαίνει δύο λέι-απ με την Σταμολάμπρου για το 79-30. Έπειτα, ο ΠΑΟΚ μειώσε λίγο την διαφορά σε 82-36, με τις ερυθρόλευκες να συνεχίζουν ακάθεκτες προς το 4ο σερί πρωτάθλημα, κάνοντας το σκορ 90-36 μετά από τρίποντο της Σπυριδοπούλου. Με τον δεύτερο τελικό να βρίσκει νικητή τον Ολυμπιακό με 96-39, ο οποίος διέλυσε και πάλι τον ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να κατακτά το 4ο διαδοχικό νταμπλ, όντας αήττητος τα τέσσερα αυτά χρόνια στις εγχώριες διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 48-23, 75-30, 96-39

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 20 (7/9 διπ.), Σταμάτη, Αυτζή 4, Σπυριδοπούλου 10 (10 ρίμπ.), Παυλοπούλου 9 (1/2 τρίπ.), Νικολοπούλου 11 (5/6 δίπ.), Σωτηρίου 9 (2/3 τρ.), Τίβκιτς 6 (2/4 δίπ.), Λίτση 4, Τζόνσον 12 (6/9 δίπ., 5 ρίμπ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 11 (3/7 δίπ).

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Πολυμένη 5 (1), Λύμουρα 10 (2), Κωτούλα 6 (1), Λέξα 3 (1), Κριμίλη 2, Ταρπάγκου 6, Καρακούλα 4, Μιχαϊλίδου Ελ., Τζέλου, Μιχαϊλίδου Καλ. 1, Κατσαμούρη 2.