Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Βίρτους Μπολόνια για τη 19η αγωνιστική της Euroleague και νίκησε με 85-83.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για τη 19η αγωνιστική της Euroleague. Μετά από την εκτός έδρας ήττα από τη Μονακό, οι νταμπλούχοι Ελλάδος ολοκλήρωσαν τη διαβολοβδομάδα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς επικράτησαν με 85-83.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Euroleague: To αναλυτικό πρόγραμμα για τα game 3 και 4
Αναλυτικά η αναμέτρηση:

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Σενγκέλια στο 09:15, όμως ο Ολυμπιακός από νωρίς έδειξε στη Βίρτους ότι είχε πάει στην Ιταλία για να επιστρέψει στις νίκες. Με ένα σερί 10-0 και τον Τόμας Γουόκαπ να ευστοχεί σε δύο τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει προβάδισμα 8 πόντων μέχρι το 07:18.

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού παίζοντας σωστά στην άμυνα κρατούσαν τη διαφορά, με το σκορ να είναι 19-8 στο 04:01. Στο τέλος όμως, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους και με ένα σερί 8-0, αλλά και ένα μπάζερ μπίτερ του Τεόντοσιτς, ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι σε 22-22.

Σε ένα ματς στο οποίο στο πρώτο δεκάλεπτο τουλάχιστον, ο Τόμας Γουόκαπ ήταν αυτός που ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Σακίλ ΜακΚίσικ στο 09:47, κάνοντας το 24-22 υπέρ του Ολυμπιακού. Ένα δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες κάνανε… σύγκριση δυνάμεων, μιας και το αγωνιστικό τους στυλ ήταν ίδιο και προσπαθούσαν με τον δικό τους τρόπο να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι Ιταλοί είχαν καταφέρει να πάρουν και πάλι τη διαφορά στα 03:04, με τον Οτζελέγε να πετυχαίνει τρίποντο και να κάνει το 33-30.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησαν τη Βίρτους να χαρεί αυτό το προβάδισμα και με 4 σερί πόντους, ο Ολυμπιακός είχε πάρει και πάλι το προβάδισμα με 37-35.  Όχι μόνο αυτό, αλλά οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν καταφέρει να πάνε στα αποδυτήρια με τη νίκη, καθώς με δίποντο του Λαρεντζάκη, οι Πειραιώτες προηγούντουσαν με 42-38.

Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Σάσα Βεζένκοφ ξεχώριζε για τον Ολυμπιακό, έχοντας 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ και ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν εξαιρετικός με 8 πόντους και 3 ασίστ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 8/10 βολές (80%), 8/14 δίποντα (57%) και 6/19 τρίποντα (32%).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Μίλος Τεόντοσιτς με τρίποντο μειώνοντας σε 41-42. Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους σκορ 11-2, είχαν πάρει μία διαφορά 10 πόντων, καθώς είχαν το προβάδισμα με σε 53-43. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε διαβάσει πολύ σωστά το παιχνίδι των γηπεδούχων και σε συνδυασμό με το πολύ καλό δεκάλεπτο που κάνανε οι παίκτες στο παρκέ, είχαν φτάσει τη διαφορά μέχρι και στους 12 πόντους (51-63 στα 00:14) με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να ήταν 53-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχαν πετύχει και πάλι οι γηπεδούχοι, με τη Βίρτους να προσπαθεί να φτάσει στην ανατροπή του σκορ και να υπερασπιστεί την έδρα της. Ο Ολυμπιακός στο 08:30 ήταν μπροστά στο σκορ για 10 (57-67), αλλά η Βίρτους με ένα σερί 7-0, είχε μειώσει σε 64-67.

Ένα παιχνίδι που όσο κυλούσε η ώρα, γινόταν όλο ένα και πιο απαιτητικό, με τους γηπεδούχους να είχαν πάρει το προβάδισμα μέχρι το 02:42 με δίποντο του Σενγκέλια, ο οποίος έκανε το 75-74. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν και πάλι το ματς. Με σωστή διαχείριση και καλές επιθέσεις, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 83-85.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Περούγκα, Κόλιενσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 38-42, 53-63, 83-85

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Παγιόλα 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπακό 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζαϊτέ 2 (1/4 δίποντα), Λούντμπεργκ 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Σενγκέλια 11 (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ, Μίκι 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Οτζελέγε 13 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τεόντοσιτς 21 (5/11 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Κάναν 2 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Λούντζης 3 (10, Λαρεντζάκης 4 (1/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Φαλ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 22 (4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 17 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ (6 ριμπάουντ), Πίτερς 3 (10, Μπλακ, ΜακΚίσικ 21 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 22/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 12/13 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 18/25 βολές, 34 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη