Σπουδαίο η συμμετοχή του Χρήστου αλλά και του Γκολομέεβ όπως δήλωσε ο Βελέντζας

Η συμμετοχή του Κρίστιαν Γκολομέεβ και του Απόστολου Χρήστου στα Κολυμβητικά Μίτινγκ “Fina Champions Swim Series”, στη Σεντζέν (14-15/1) και στο Πεκίνο (18-19/1), ολοκληρώθηκε με απολυτη επιτυχία, με τους δύο αθλητές να κατακτούν 6 μετάλλια (1 χρυσό, 2 ασημένια, 3 χάλκινα).

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ στη Σεντζέν πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ ελεύθερο με 22.03 και στο Πεκίνο ανέβηκε και πάλι στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, βελτιώνοντας την επίδοσή του (21.86), ενώ στα 4Χ100μ μικτής ατομικής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με την ομάδα του, με 3:53.05.

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Ο Απόστολος Χρήστου πήρε το χρυσό μετάλλιο στη Σεντζέν στη σκυτάλη στα 4Χ100μ ελεύθερο, με επίδοση 3:48.13, ενώ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ ύπτιο με 25.01, όπως και στα 4Χ100μ ελεύθερο στο Πεκίνο με 3:30.59. Στο Πεκίνο, στα 50μ ύπτιο τερμάτισε τέταρτος, με χρόνο 25.22.

Με την ολοκλήρωση των αγώνων, ο Ομοσπονδιακός προπονητής Παναγιώτης Βελέντζας μίλησε στην ιστοσελίδα της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας, δηλώνοντας ότι το πρόσημο των αγώνων για του δυο αθλητές ήταν θετικό: “Η συμμετοχή του Κρίστιαν και του Απόστολου στα Μίτινγκ της Κίνας ήταν επιτυχημένη, με τους δύο αθλητές να πραγματοποιούν πολύ καλές επιδόσεις, εν μέσω της προετοιμασίας τους για την Ολυμπιάδα του Τόκιο. Είμαστε πολύ χαρούμενοι, καθώς η Ελληνική Κολύμβηση δίνει το παρόν σε τέτοια μεγάλα γεγονότα, με τη συμμετοχή των καλύτερων αθλητών του κόσμου”.