Δεύτερη κούπα σε μια μέρα! Κύπελλο και στους άντρες!

Κυπελλούχος Ελλάδος για 23η φορά στην πλούσια ιστορία του στέφθηκε ο Ολυμπιακός!

Ο ΘΡΥΛΟΣ επικράτησε με 9-8 της Βουλιαγμένης και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος και στους άντρες. Λίγες ώρες μετά τις γυναίκες!

Live streaming: Θέτιδα Βούλας – Ολυμπιακός!

23ο Κύπελλο στην ιστορία για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είναι ο πολυνίκης του θεσμού. Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου ήταν ανώτερο καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης, και παρά το γεγονός πως αναγκάστηκε να παίξει τα 4 τελευταία λεπτά του τελικού με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Γεννηδουνιά σε μια ακατανοήτη απόφαση των διαιτητών, άντεξε φτάνοντας έτσι στην κούπα.

Ο ΘΡΥΛΟΣ είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του τελικού, αλλά στο τέλος, παρότι ήταν μπροστά με 9-3, η Βουλιαγμένη κατάφερε να μαζέψει το σκορ στο 9-8, εξαιτίας ακατανόητης απόφασης των διαιτητών που απέβαλαν δίχως αντικατάσταση τον Γενηδουνιά για τα τελευταία 4 λεπτά του ματς.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 3-2, 3-1, 2-5