Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Ισπανία και πήρε το διπλό στην έδρα της Βαλένθια με 92-85.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν στην Ισπανία κόντρα στη Βαλένθια για την 25η αγωνιστική της Euroleague και πήρε τη νίκη με 92-85.

Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες έχαναν για δέκα, όμως σε έναν «εκρηκτικό» τρίτο δεκάλεπτο, είχαν πάρει το προβάδισμα το οποίο μπόρεσαν να διαχειριστούν μέχρι τέλους.

Euroleague: To αναλυτικό πρόγραμμα για τα game 3 και 4

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κώστας Παπανικολάου με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Γουέμπ στο 09:48, με τον Ντούμπιεβιτς να κάνει το 5-0 λίγο αργότερα. Οι πρώτοι πόντοι από πλευράς Ολυμπιακού, είχαν έρθει από τον Κώστα Παπανικολάου στο 08:56.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο του Κάνααν είχαν μειώσει σε 10-9 στο 06:55, με τη συνέχεια να μην είναι ιδανική. Η Βαλένθια με ένα σερί 13-0, είχαν πάρει το προβάδισμα με 23-9.

Ένα δεκάλεπτο που δεν είχε κυλήσει καλά για τον Ολυμπιακό, με το καλύτερο που μπόρεσε να μειώσει στους 10 πόντους (25-15). Μία περίοδος όπου η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε θέμα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα πράγματα είχαν κυλήσει με τον καλύτερο τρόπο στην έναρξη του για τον Ολυμπιακό. Με ένα σερί 10-0, το παιχνίδι είχε πάει στο 25-25 στο 07:18. Παρά όμως το καλό ξεκίνημα, η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη.

Η Βαλένθια απάντησε στο σερί του Ολυμπιακού με ένα αντίστοιχο 10-0, με το οποίο οι γηπεδούχοι στο 03:34 είχαν προβάδισμα με 35-25. Οι παίκτες του coach Μπαρτζώκα, προσπάθησαν και πάλι να μειώσουν, όμως οι λάθος αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση δεν είχα βοηθήσει.

Η διαφορά είχε μείνει στους 10, με τη Βαλένθια να προηγούταν στο ημίχρονο με 45-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει η Βαλένθια με τρίποντο του Πρέπελιτς στο 09:28. Μέχρι το 08:36, οι γηπεδούχοι νικούσανε για 13, όμως ο Ολυμπιακός είχα απάντηση σε αυτό το σκορ.

Με ένα σερί 15-0, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει το προβάδισμα με 52-50 στο 04:01. Μέσα σε λίγα λεπτά, ο Ολυμπιακός παίζοντας απίστευτο μπάσκετ και θυμίζοντας την κλασική φετινή του εικόνα, είχε καταφέρει να προηγηθεί των Ισπανών με κύριους πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου και Γουόκαπ.

Όχι μόνο αυτό, αλλά οι Πειραιώτες μπόρεσαν να αυξήσουν τη διαφορά και στο τέλος της τρίτης περιόδου είχαν το προβάδισμα με 7 πόντους (65-58).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Μόγκουλκοτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Κλαβέρ 8 (2), Πρέπελιτς 21 95/7 τρίποντα), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (4/8 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι 2, Τζόουνς 5 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Ράντεμπο 7 (1), Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 10 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 22 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 12/25 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 13/14 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/26 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 13/20 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη, 20 φάουλ