Ισοπεδωτικός εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για φέτος, νικώντας την Ξάνθη με 4-0. Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Επιβλητικός εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για φέτος, νικώντας την Ξάνθη με 4-0!

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

O Ολυμπιακός αγωνίστηκε κόντρα στην Ξάνθη στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για φέτος μπροστά στο κοινό του. Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα, ώστε να κλείσουν με το καλύτερο τρόπο την εφετινή χρονιά στο σπίτι τους.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παράταξε τον Ολυμπιακό σε σχήμα 4-2-3-1 με τους Σα, Τσιμίκα, Σισέ, Μεριά, Ομάρ, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Ζιλ Ντίας, Φορτούνη, Ποντένσε και Σολδάνο. Με την Ξάνθη του Μίλαν Ράσταβατς να αγωνίζεται με τους Ζίβκοβιτς, Ντε Αμορίμ, Κασάδο, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Ντουρέσταμ, Μελιόπουλο, Ροντρίγκες, Σαρπόνγκ, Μπαξεβανίδη και Σιλά.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα και 2-0 με τον Γκιλιέρμε!

Στο 5ο λεπτό η Ξάνθη πραγματοποίησε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα σε ένα μπέρδεμα της άμυνας με τον Ζοσέ Σα, που ευτυχώς πέρασε ανώδυνα για τους ερυθρόλευκους. Λίγη ώρα αργότερα και συγκεκριμένα στο 10΄ ο Ολυμπιακός με σουτ του Ομάρ πήρε κόρνερ, έπειτα από τη δύσκολη επέμβαση του Ζίβκοβιτς. Από αυτό το κόρνερ που εκτέλεσε ο Φορτούνης, προήλθε και το 1-0 με κεφαλιά του Γκιλιέρμε. Ο Βραζιλιάνος με εξαιρετική κεφαλιά ανάμεσα σε δύο παίκτες της Ξάνθης άνοιξε το σκορ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Γκιλιέρμε με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 2-0 για τους Πειραιώτες μετά από γύρισμα του Ελαμπντελαουί, βάζοντας φωτιά στο Καραϊσκάκη.

Ο Ολυμπιακός πίεσε και άλλο, όντας σε ξέφρενο ρυθμό έχασε τετ α τετ με τον Φορτούνη στο 19ο λεπτό του αγώνα. Στο 21′ ο Ζίβκοβιτς διώχνει πολύ δύσκολα το σουτ-βολίδα του Γκιλιέρμε, μη αφήνοντας τον να πετύχει χατ τρικ. Το ασφυκτικό πρέσινγκ των ερυθρόλευκων συνεχίστηκε, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει φάουλ σε εξαιρετικό σημείο, αλλά τον Φορτούνη να στέλνει λίγο έξω την μπάλα.

Στο 35′ ήταν σειρά της Ξάνθης να απειλήσει με τον Μελιόπουλο με τον Σα όμως να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ομάρ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 3-0, στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά. Στο 43ο λεπτό ο Ελαμπντελαουί από κοντά κάνει το 3-0 για τους Πειραιώτες, έπειτα από δυνατό σουτ του Καμαρά που βρήκε στο δοκάρι. Με τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς να αποθεώνονται από τον κόσμο του Θρύλου.

Ήταν απολαυστικός και στο δεύτερο μέρος!

Ο Ολυμπιακός στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου συνέχισε με την εικόνα που είχε στο πρώτο, πειστικός και αποτελεσματικός στην επίθεση. Στο 49′ ο Καμαρά με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Στο 57′ ο Φορτούνης εκτέλεσε τον τερματοφύλακα της Ξάνθης, έπειτα από εξαιρετική βαθιά μπαλιά του Γκιλιέρμε που έβγαλε σε τετ α τετ τον Έλληνα μέσο για το 4-0 των ερυθρόλευκων.

Δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 67′ ο Ολυμπιακός άγγιξε το 5-0 σε τετ α τετ του Ελαμπντελαουί, με τον Ζίβκοβιτς όμως να αποκρούει. Ο Σισέ στο 70′ έχασε νέα ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους με το σουτ του να καταλήγει άουτ. Στο 80ο λεπτό ο Μασούρας πήγε να βγει μόνος του με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης, αλλά ο βοηθός καταλόγισε λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ.

Το σκορ έμεινε εκεί, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στο τελευταίο του εντός έδρας ματς για φέτος με 4-0.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκη)

Βοηθοί: Βασίλης Νικολακάκης (Ηράκλειο), Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Κόρινθος)

4ος διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονία)

Γκολ: 10′, 16′ Γκιλιέρμε, 44′ Ελαμπντελαουί, 57′ Φορτούνης

Κάρτες: 25′ Κασάδο, 80′ Παπαδόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Καμαρά, Φορτούνης (74′ Χασάν), Γκιγιέρμε, Ομάρ, Μεριά (69′ Αβραάμ), Τσιμίκας, Σολδάνο, Ζιλ Ντίας, Ποντένσε (58′ Μασούρας) και Σισέ.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Ντε Αμορίμ, Κασάδο (46′ Οκάν), Καμαρά, Κοβάσεβιτς, Ντουρεστάμ, Μελιόπουλος, Μπρίτο (73′ Φακής), Σαρπόνγκ (65′ Θυμιάνης), Μπαξεβανίδης και Σιλά.