Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το «Nick Galis Hall», καθώς επικράτησε του Άρη με 68-64, για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League.

Ο Ολυμπιακός στο «Nick Galis Hall» αντιμετώπισε τον Άρη και από την αρχή μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα. Από νωρίς πήρε το προβάδισμα και στο 5ο λεπτό προηγήθηκε ακόμα και με 15 (21-6). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα μας στο +13 (25-12) και τον αρχηγό μας, Βασίλη Σπανούλη στους 7 πόντους.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ και τον Άρη να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλλε η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ. Στο 14ο λεπτό του αγώνα ο ΛεΝτέι διαμόρφωσε το 33-19. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο +16 για τον Ολυμπιακό (44-28), ωστόσο η ομάδα μας δεν είχε και τα καλύτερα ποσοστά πίσω από την γραμμή των 6,75, έχοντας μόλις 4/12 προσπάθειες.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +18 (46-28), αλλά ο Άρης μρ ένα σερί 12-0, με τον Τζόουνς να ευστοχεί σε 4 συνεχόμενα τρίποντα και μειώνοντας σε 48-40. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, αντέδρασε και διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 9 πόντων (56-47), στο τέλος της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο δεν παρουσιάστηκε σοβαρός και έχασε τη διαφορά που είχε χτίσει κατά τη διάρκεια του αγώνα. Πριν τελειώσει ο αγώνας το σκορ έφτασε ακόμα και στο 65-60, αλλά με μεγάλο καλάθι του Βασίλη Σπανούλη, η ομάδα μας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και δραπέτευσε από το «Nick Galis Hall», με 68-64. Βέβαια, το τελικό σκορ δεν αποτυπώνει την πραγματική εικόνα του αγώνα, καθώς η ομάδα μας ήταν πολύ καλύτερη από τον Άρη.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Μπλατ ήταν οι Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης με 11 πόντους έκαστος, ενώ θετική ήταν και η παρουσία των ΛεΝτέι (10 πόντους), Γουίλιαμς-Γκος (8 πόντους).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  12-25, 28-44, 47-56, 64-68

ΑΡΗΣ (ΑΓΓΕΛΟΥ):  Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκί 4 (2/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπελ 4, Χάρις 2, Νταλό 7, Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης 7 , Χρηστίδης, Τζόουνς 25 (6/11 τρίποντα), Κάιζερ 6 (1), Αγγέλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΛΑΤ): Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σπανούλης 11 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ 4, Παπανικολάου 7, Γουίλιαμς-Γκος 8, Πρίντεζης 11 (6 ριμπάουντ), Μπόγρης, Μάντζαρης 4, Τουπάν 3 (1), Τίμα 3, ΛεΝτέι 10.