Τελικό σκορ 72-71 σε ένα ματς ΘΡΙΛΕΡ που το πήρε ο Πετρόπουλος στο τέλος.

Οι «ερυθρόλευκοι» και το αναπτυξιακό μας τμήμα μπάσκετ αντιμετώπιζε τον πρωτοπόρο και αήττητο Χαρίλαο Τρικούπη, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής για την Α2. Το ΣΕΦ και η βοηθητική αίθουσα 5 γέμισε φιλάθλους και των δύο ομάδων καθώς και αντιπροσωπεία του Γυναικείου τμήματος μπάσκετ του Θρύλου, αλλά και απ’ την «μεγάλη» ομάδα του Ολυμπιακού.

Ο κόουτς Τσαλδάρης ξεκίνησε με τους Νικολαϊδη, Πετρόπουλο, Τζόλο, Χρηστίδη και Μελισσαράτο, ενώ ο κ. Καλαμπάκος με τους Βασιλόπουλο, Ράπτη, Αντωνάκη, Παπαδιονυσίου και Σκουλίδα.

Στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός προηγούνταν, με τον Χαρίλαο Τρικούπη να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Στα πρώτα λεπτά υπήρχε η αστοχία λόγω νευρικότητας. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-16 υπέρ της ομάδας μας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με +7 (27-20), με την ομάδα του Μεσολογγίου να μειώνει. Εν τέλει, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια διαφορά της τάξεως των 5 πόντων στο ημίχρονο (35-30).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση. Οι Πειραιώτες σε όλο το χρονικό διάστημα προηγούνταν, αλλά με ένα τρομερό μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Νίκου, η ομάδα μας προηγήθηκε με 55-48, σκορ που έκλεισε την περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου στο τρίποντο (57-54). Μάλιστα, στη συνέχεια μείωσαν στον πόντο (57-56) με το ματς να ξαναρχίζει απ’ την αρχή. Όμως, σχεδόν  3:30 λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά αυξήθηκε στη μέγιστη τιμή της +8 (64-56). Χάρη σε σερί 7-1, ο Χαρίλαος Τρικούπης  μείωσε στον πόντο (65-64). Το ματς πήγαινε στη συνέχεια πόντο πόντο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ένα λάθος του Αρσενόπουλου έδωσε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα ο Τρικούπης με 69-70. Έπειτα, ο Θρύλος έκανε την προσπάθειά του, αλλά χαρη σε τρίποντο του Πετρόπουλου, η νίκη για τον Θρύλο ΉΡΘΕ!

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-30, 55-48, 72-71.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Αναστόπουλος Αντ.-Τσιμπούρης (Μουζάκης Στ.)

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 7 (1), Πετρόπουλος 14 (2), Νοέας 8, Κολοβέρος, Καμπούρης, Τζόλος 1, Αρσενόπουλος 8 (1), Χρηστίδης 11, Μελισσαράτος 12, Νίκου 1 (2), Τσουμάνης.

Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 14, Αντωνάκης 10 (2), Ναούμης 4, Σαχπατζίδης 19, Ράπτης 11, Μαργέλης, Γκάτζιος, Βασιλόπουλος 4, Σκουλίδας 9 (2).