Η Ζαλγκίρις κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στους «ερυθρόλευκους» στην παράταση, αφού κέρδισε με 87-78 τον Ολυμπιακό. Έναν Ολυμπιακό, ο οποίος καλείται πλέον να ανασυνταχτεί και σε 48 ώρες να ισοφαρίσει τη σειρά και να "γιατρέψει" τις πληγές του. Αγώνας χωρίς τραυματισμό δεν υπάρχει για τους Πειραιώτες. Ο Σπανούλης ξεχώρισε, αφού πέτυχε 25 πόντους με 9 ασίστ. Πλέον, το πλεονέκτημα πάει στην Ζαλγκίρις...

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΜΑΧΑΙΡΑ

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε στο πλαίσιο των πλέι οφ της Ευρωλίγκα, τη Ζαλγκίρις, του Σαρούνας Γιασικεβίσιους, με σκοπό το 1-0 στις νίκες, και το ψυχολογικό μομέντουμ που δίνει μια νίκη σε αυτή την κομβική φάση του θεσμού! Χωρίς τον Παπανικολάου αγωνίστηκε η ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Οι «ερυθρόλευκοι» επέλεξαν να ξεκινήσουν με τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Τιλί και Μιλουτίνοφ, ενώ η ομάδα του «Σάρας» με τους Πάνγκος, Τουπάν, Ντέιβις, Ουλανόβας και Γιανκούνας.
Με το ξεκίνημα του αγώνα, οι Πειραιώτες «έχασαν» τον Ρόμπερτς, αφού σχεδόν σε 3.30’ είχε συμπληρώσει 3 φάουλ! Όμως, το θετικό ήταν πως η ομάδα μας είχε και το προβάδισμα του αγώνα, με ένα 7-0 σερί (9-4) στο πρώτο μισό της περιόδου. Οι Πειραιώτες «πάτησαν γκάζι» και προηγήθηκαν και με +13 (23-10). Η περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό, αφενός να μην είχε ξεκινήσει δυνατά, αλλά στην πορεία του παιχνιδιού πάτησε γκάζι και ξέφυγε, και προηγήθηκε με 23-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι δε ξεκίνησαν δυνατά, στην πορεία του αγώνα η λιθουανική ομάδα μείωσε στο καλάθι τη διαφορά (31-29), ύστερα από 17 λεπτά αγώνα. Στο τελευταίο λεπτό μάλιστα, οι Λιθουανοί ισοφάρισαν τον αγώνα, έπειτα από τη διψήφια διαφορά που είχε αποκτήσει η ομάδα του Σφαιρόπουλου. Όμως, όταν ο ΘΡΥΛΟΣ τα βρίσκει σκούρα, υπάρχει ο Σπανούλης, ο οποίος με τρίποντο-μαχαιριά «σκότωσε» τη Ζαλγκίρις, και έγραψε το σκορ ημιχρόνου ως 38-32.

Στη τρίτη περίοδο, η Ζαλγκίρις κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφερναν να αποκτήσουν κάποια διαφορά ασφαλείας. Μέσα από την άμυνά του όμως, και χάρη στον Σπανούλη (18π. έως εκείνο το σημείο) πήραν εκ νέου τη διαφορά με +8 (54-46). Όμως, με ένα ταχύτατο σερί 5-0 της Ζαλγκίρις, η διαφορά έπεσε ξανά στους 4. Με την ολοκλήρωση της περιόδου, οι δύο ομάδες είχαν διαφορά ενός τριπόντου (56-53).

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα (56-57), αλλά ο Ολυμπιακός έκανε ένα 7-0 σερί. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα στο ένα καλάθι (65-63). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας, ο Παπαπέτρου σκόραρε σε σουτ εντός πεδιάς δίνοντας προβάδισμα 3 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τον αγώνα, και στα τελευταία 80 δευτερόλεπτα υπήρχε νέο ματς. Ο Μιλάκνις με τρίποντο έδωσε προβάδισμα όμως στην ομάδα του, με 53 δευτερόλεπτα να απέμεναν στο ρολόι. Όμως, με την επαναφορά, ο Σπανούλης σκόραρε και αυτός τρίποντο, κάνοντας το 72-72, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση, αφού οι Πειραιώτες στην τελευταία τους επίθεση δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν επίθεση με αξιώσεις.

Στην παράταση, ο Παπαπέτρου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, όμως ο Μιλάκνις με παρόμοιο τρόπο που έδωσε προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, έκανε το ίδιο παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα. Η Ζαλγκίρις πήρε προβάδισμα έως και 6 πόντων (76-82), δείχνοντας πως έχει τη ψυχολογία και την διαφορά ασφαλείας που χρειαζόταν. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν γκολ-φάουλ με λιγότερο από 25’’, κάνοντας το σκορ 78-87. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, με τους Ερυθρόλευκους να ηττώνται και να βρίσκονται με 1-0 πίσω στους μεταξύ τους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 38-32, 56-53, 72-72, παρ. 78-87.