Οι "ερυθρόλευκοι" απέδρασαν από το "Audi Dome Arena" με τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με σκορ 72-62. Κορυφαίος ο Ζακ ΛεΝτέι με double-double (12π.-12 ριμπ.), και καθοριστικοί οι Στρέλνιεκς και Σπανούλης που "μίλησαν" την κρίσιμη ώρα. Αναλυτική περιγραφή του Μιχάλη Μαχαίρα...

Στην “Audi Dome Arena” της Βαυαρίας δοκιμαζόταν η ομάδα των “ερυθρόλευκων” στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα, με αντίπαλο την αξιόμαχη Μπάγερν Μονάχου. Στόχος της ομάδας του Μπλατ ήταν μονάχα η νίκη, καθώς με 4η σερί ήττα στο θεσμό, θα ήταν βαρύ το κλίμα.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ επέλεξε για βασική πεντάδα τους Γκος, Παπανικολάου, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ ο Ράντοντσιτς τους Λούτσιτς, Λο, Ντέντοβιτς, Μπαρτέλ και Μπούκερ.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν αρκετά καλά τον αγώνα, και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Στα πρώτα 4 λεπτά, προηγήθηκαν μάλιστα με 10-4. Σχεδόν στα μισά της περιόδου, μπήκε στο παρκέ ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, αφού ο Μπλατ τον είχε κρατήσει στον πάγκο με το ξεκίνημα του ματς.

Παρόλα αυτά, οι Βαυαροί κατάφεραν να περάσουν μπροστά στον αγώνα με ένα 9-0 σερί. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ισοπαλία των δύο ομάδων με 15-15, αφού πιο πριν είχε ευστοχήσει ο Σπανούλης σε τρίποντο.

Οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, για τα πρώτα πέντε λεπτά, πήγαιναν καλάθι καλάθι, με αποτέλεσμα να αλλάζει συχνά το προβάδισμα. Η Μπάγερν το μόνο που κατάφερε να περάσει μπροστά με ένα +3, αλλά οι Πειραιώτες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 27-31, χάρη σε ένα 7-0 σερί.

Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 33-38, με τους Βαυαρούς όμως να απαντούν με 6-0 σερί, περνώντας ξανά μπροστά στο σκορ. Ο λόγος δεν ήταν λάθη, αλλά τα άσχημα τρανζίσιον. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ.

Με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 43-45, με δύο βολές του Βεζένκοβ με 1 δέκατο του δευτερολέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπλατ αποφάσισε να τα δώσει όλα, παρόλη την κούραση, και σχεδόν στα μισά της περιόδου, διατηρούσε ένα +5.

Όμως, σε εκείνο το σημείο ένα κρεσέντο από Στρέλνιεκς και Σπανούλη, ουσιαστικά έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα μας, ικανό να δώσει «φτερά στα πόδια» των «ερυθρόλευκων». Η διαφορά έφτασε και στο +12 (53-65, 58-70) για τους Πειραιώτες.

Φάνηκε, πως σε εκείνο το σημείο τα “παράτησε” η γερμανική ομάδα, με τον Ολυμπιακό να καταλήγει σε μια επικράτηση, που μόνο εύκολη δεν ήταν. Την έκανε εύκολη, στην τελευταία περίοδο. Το τελικό σκορ ήταν το 72-62 υπέρ της ομάδας μας.

MVP: Ο Ζακ Λεντέι. Νταμπλ-νταμπλ ο Αμερικανός με πολλές και καλές άμυνες.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 15 (5/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Λο 6, Τζέντοβιτς 2 (1/7 σουτ), Μπαρτέλ 4, Γουίλιαμς 15 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 6 (3/9 δίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σπανούλης 9 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα 10 (2/6 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 21/50 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 11/11 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη