Ένας “υπερηχητικός” Θρύλος, ο οποίος χάρη στον Λάζαρο (2 γκολ), Γκερέρο (2 γκολ) και τους Φορτούνη (2 δοκάρια) και Τσιμίκα (συμμετοχή στα 2 απ’ τα 4 γκολ) ξεπέρασε το εμπόδιο της Λουκέρνης, κερδίζοντάς τη με 4-0 για το πρώτο ματς του τρίτου προκριματικού γύρου για το Europa League. Ρεπορτάζ απ' το "Γ. Καραϊσκάκης" του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ρεπορτάζ από το “Γ. Καραϊσκάκης” του ΜΙΧΑΛΗ ΜΑΧΑΙΡΑ

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Οι “ερυθρόλευκοι” αναμετρούνταν με την Ελβετική Λουκερνη στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου για το Europa League στο “απόρθητό” του κάστρο, το “Γ. Καραϊσκάκης”.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ξεκινήσει την ίδια ενδεκάδα, όπως είχε γνωστοποιήσει, με το φιλικό ματς επί της Λεγανές.

Πιο συγκεκριμένα, κάτω απ´τα δοκάρια κάθησε ο Ανδρέας Γιαννιώτης, έπειτα η αμυντική γραμμή αποτελούνταν από τους Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς και Τσιμίκα. Στο κεντρικό άξονα έπαιξε ο Μπουχαλάκης με τον Καμαρά.

Την τριάδα των μεσοεπιθετικών συμπλήρωσαν οι Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε και Φορτούνης, ενώ στην επίθεση ήταν ο Γκερέρο.

ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Οι “ερυθρόλευκοι” με το ξεκίνημα του ματς, απείλησαν στα πρώτα οχτώ λεπτά, με δύο ευκαιρίες, όπου θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει κάτι παραπάνω.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 10ο λεπτό με κεφαλιά. Το “Καραϊσκάκης” πήρε φωτιά με το 1-0 του ΘΡΥΛΟΥ! Ο Τσιμίκας θα εκτελέσει το κόρνερ στο ύψος του πέναλτι και ο Χριστοδουλόπουλος στο πρώτο του επίσημο τέρμα με την «ερυθρόλευκη» θα κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό.
Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός συνέχισε την κατοχή και τις αλλεπάλληλες επιθέσεις, με τον Ποντένσε στο 12ο λεπτό.

Έπειτα ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να πατήσουν περιοχή, όταν και στο 16’ ζήτησαν πέναλτι για χέρι των Πειραιωτών. Παρόλα αυτά έδειξε Κόρνερ ο Γάλλος ρέφερι.

Στο 20’, χάρη σε φάουλ που έγινε στον Κ. Φορτούνη, ο Λάζαρος εκτέλεσε το φάουλ με αποτέλεσμα δύο διωξίματα και κόρνερ η μπάλα. Απ’ το ίδιο κόρνερ, ο Μιράντα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν αρκετά άουτ η προσπάθειά του. Και επιπλέον, στο 23’ ένα σουτ του Ποντένσε που αποκρούεται και μετά του Λάζαρου σε σώματα, ήταν οι κινήσεις από πλευράς Πειραιωτών, για να γράψουν το 2-0. Αυτό έγινε στο 33’, όπου ο τρομερός Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος σκόραρε για δεύτερη φορά. Και αυτή η φάση βγήκε από τα πόδια του Τσιμίκα. Με το κλέψιμο και την μπαλιά του στον Φορτούνη που έχει κάνει πολύ καλή προσπάθεια αλλά δεν σκόραρε με το σουτ για να έρθει μετά ο Λάζαρος για το 2-0.

Χωρίς καλά καλά να συνειδητοποιήσουν οι φιλοξενούμενοι τι τους γίνεται, ο Γκερέρο χτύπησε, κάνοντας το 3-0. Το 3-0 προήλθε από πάσα πάρε βάλε του Φορτούνη στον Γκερέρο και νέα τραγική αντίδραση της άμυνας των Ελβετών. Εν συνεχεία, η ομάδα του Μαρτίνς, είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία με πάσα Ποντένσε σε Τσιμίκα και χαμένο τετ α τετ του 2ου.

ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΑΠΕΙΛΕΙ Ο ΘΡΥΛΟΣ

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Λουκέρνη στο 49’, χάρη σε λάθος μπαλιά του Τσιμίκα, απείλησε με σουτ του Σουρπφ που μπλοκάρε ο Γιαννιώτης. Στο 55ο λεπτό όμως, ο Ολυμπιακός, χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη, είχε δοκάρι.

Στο 58’ ήταν η ώρα, για τις πρώτες αλλαγές για τον Βάιλερ, από πλευράς Λουκέρνης, με τους Σνέουλι και Σβέγκλερ να αποχωρούν και να δίνουν τη θέση τους στους Σουλτς και Βάργκας. Έπειτα από σούπερ κίνηση απείλησε η ομάδα του Μάρτινς, με σέντρα του Ποντένσε, η οποία αποκρούεται δύσκολα. Πήγε βέβαια να μπει στην φάση ο Φορτούνης για σουτ αλλά δεν του βγήκε.

Στο 70ο λεπτό, ο Φορτούνης είχε δοκάρι, με σουτ εντός περιοχής, βέβαια από αρκετά πλάγια θέση. Στο 74ο λεπτό, η Λουκέρνη ολοκλήρωσε τις αλλαγές της, με τον Ελέκε να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Ντεμασάι. Στο 76ο λεπτό, ο Τσιμίκας έχασε τετ α τετ, στην προσπάθειά του να σκοράρει μές στην περιοχή. Στο 78ο λεπτό, όλο το γήπεδο σηκώθηκε όρθιο για να χειροκροτήσει τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, του οποίου τη θέση πήρε ο Μάριος Βρουσάι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Γκερέρο σούταρε δυνατά και οδήγησε σε δύσκολη απόκρουση του κίπερ της Λουκέρνης.

Το αποκορύφωμα ήρθε στο 84’, όταν ο Γκερέρο οδήγησε για 4η φορά τη μπάλα στα δίχτυα των Ελβετών.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι καλύτερο στον αγώνα του “Καραϊσκάκης” και σε μια βδομάδα στην “Swissporarena” οι “ερυθρόλευκοι” θα πάνε με το αρκετά ασφαλές 4-0.