Στο Κλειστό Γυμναστήριο του Παγκρατίου αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στην ΑΕΚ για τον δεύτερο προημιτελικό των πλέι οφς του πρωταθλήματος, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 0-3 σετ και να παίρνουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Φοίνικας Σύρου-Παμβοχαϊκός. Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Βόλεϊ: Εδώ θα δείτε το δεύτερο ματς του Θρύλου με τον ΠΑΟ

Το πρώτο σετ άρχισε με τους Πειραιώτες να κάνουν εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα, αφού προηγήθηκαν με 0-5 μετά από άουτ του Τζiουμάκα, δείχνοντας πως θέλουν να καθαρίσουν γρήγορα την υπόθεση πρόκριση. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έκανε το 1-7 με μπλοκ του Εμίρ Τερβαπόρτι. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει, με την ομάδα του Μουνιόθ να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων (5-13) με επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν ακάθεκτοι και με άσσο του Γκάβιν Σμιτ, έφεραν το σκορ στο 8-17. Ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμ;a του στο +10 (10-20) με καρφί του Ραουβέρντινκ. Με τους ερυθρόλευκους να κατακτούν το πρώτο με σετ με 12-25 και να κάνουν το 0-1 στην αναμέτρηση.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να μην ξεφεύγουν ιδιαίτερα, όπως συνέβη στο προηγούμενο με τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-3, αλλά αντέδρασαν και πήραν το προβάδισμα με 5-6. Ο Ολυμπιακός έκανε το 7-9 με επίθεση του Κουμεντάκη, συνεχίζοντας παράλληλα να βρίσκεται μπροστά. Η ομάδα του Μουνιόθ έφτασε σχετικά εύκολα στο 11-14 με πλασέ του Ανδρεάδη. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ έκανε το 16-19, με τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ, ώστε η ομάδα του να μη χάσει την αυτοσυγκέντρωσή της. Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα, με αποτέλεσμα να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21) με τον Ανδρέαδη και πάλι. Με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν και στο δεύτερο με 20-25 και να κάνουν το 0-2, έπειτα από μπλοκ του Εμίρ Τερβαπόρτι.

Το τρίτο σετ άρχισε με την ΑΕΚ να παρουσιάζεται πιο δυνατή σε σχέση με τα δύο προηγούμενα, αφού πήρε το προβάδισμα με 6-3 μετά από λάθος του Ραουβέρντινκ. Οι ερυθρόλευκοι πολύ γρήγορα όμως μείωσαν σε 7-6 με καρφί του Γκάβιν Σμιτ, αλλά πήραν και το προβάδισμα με 7-8, έπειτα από επίθεση του Γιώργου Πετρέα. Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν και πήραν ξανά το προβάδισμα με 9-8 με άσσο του Χαραλαμπίδη, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έμεινε άπραγος και ανέκτησε πάλι το προβάδισμα με επίθεση του Γιώργου Πετρέα για το 12-13. Έπειτα, οι Πειραιώτες εκτόξευσαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (15-19) μετά από επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη. Ο Ολυμπιακός έκανε το 17-23 με μπλοκ του Ραουβέρντινκ, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Με τους ερυθρόλευκους να κατακτούν και στο τρίτο σετ με 19-25, παίρνοντας την νίκη με 0-3 αλλά και τη πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.