Ο Πορτογάλος διαιτητής του αγώνα Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ, Μιγκέλ Νογκέιρα, πήρε ορισμένες τραγικές αποφάσεις κατά τη διάρκεια του ματς.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στον πάγκο του, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με σκορ 2-1 και επανήλθε δυναμικά στη μάχη για την κορυφή της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι ερυθρόλευκοι διέλυσαν τον Δικέφαλο του Βορρά και απέσπασαν ένα σημαντικό τρίποντο απέναντι σε μια ομάδα που φάνηκε ανίκανη να αντιμετωπίσει την πίεση και να ανταπεξέλθει στις προκλήσεις.

Σεζόν τέλος για Μπιανκόν

Ιδιαίτερα αστεία φάνηκε η συμπεριφορά του πάγκου των ασπρόμαυρων κατά τη διάρκεια του αγώνα, με τον Πορτογάλο διαιτητή Μιγκέλ Νογκέιρα και τον τέταρτο ρέφερι Τσαγκαράκη να ανεχόνται τις άθλιες αντιδράσεις των ανθρώπων των Θεσσαλονικέων κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η συμπεριφορά του αναπληρωματικού τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, Ζίβκο Ζίβκοβιτς, ο οποίος προκάλεσε επανειλημμένα χωρίς να τιμωρηθεί ανάλογα, παρά το γεγονός ότι υπέρβηκε τα όρια.

Κάτι ανάλογο ισχύει και για τους παίκτες του “δικεφάλου” εντός αγωνιστικού χώρου, όπου επιτράπηκε ένα σκληρό παιχνίδι και πολλές φορές δόθηκαν κίτρινες κάρτες χωρίς αντίκρισμα.

Συγκεκριμένα, στο 6ο λεπτό ένα φάουλ του Σουαλιχό Μεϊτέ θα έπρεπε να υποδειχθεί, καθώς κρατούσε τον Ζέλσον Μαρτίνς, μια φάση στην οποία πάρθηκε λάθος απόφαση από τους διαιτητές.

Από εκεί και πέρα, στο 9ο λεπτό δόθηκε ένα ανύπαρκτο φάουλ υπέρ των Θεσσαλονικέων και σε παρόμοια φάση στο 33ο λεπτό δε καταλογίστηκε κοντά στον πάγκο του Θρύλου.

Στο 36ο λεπτό, ο Μιγκέλ Νογκέιρα δεν υπέδειξε φάουλ υπέρ του δαφνοστεφανωμένου έφηβου όταν ο Ραχμάν Μπάμπα έσπρωξε τον Κίνι μέσα στην περιοχή, ενώ στο 45’+2 έδωσε κίτρινη κάρτα στον Ζίβκοβιτς, ωστόσο κανονικά έπρεπε να τον αποβάλει για παράβαση κατά του Ντανιέλ Ποντένσε.

Τέλος, στο 64ο λεπτό, ένα φάουλ υπέρ των ασπρόμαυρων προκάλεσε την αποβολή του Παντελή Κωνσταντινίδη για έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο.