Χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη πήρε τη νίκη επί του Πανιωνίου, σε εκτός έδρας αναμέτρηση με 69-49.

Εκτός της πρώτης περιόδου, που ουσιαστικά η διαφορά παρέμενε σε ανταγωνιστικά επίπεδα για τις γηπεδούχες, οι ερυθρόλευκες από εκείνο το σημείο κι ύστερα ξέφυγαν, θέτοντας τις βάσεις για μία ακόμη νίκη, κάνοντας παράλληλα και το 20/20 στο φετινό πρωτάθλημα, πηγαίνοντας τρένο για έναν ακόμη τίτλο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση αρκετά καλά, έχοντας το προβάδισμα με το κλείσιμο της πρώτης περιόδου, χωρίς ωστόσο να παίρνει και διαφορά ασφαλείας.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Πανιώνιος θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στην αναμέτρηση, όμως οι προσπάθειες των αθλητριών του Παντελάκη δεν έδωσαν περιθώρια για πολλά. Με το σκορ στο ημίχρονο να βρίσκεται στο +10 (26-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας πάτησε γκάζι, θέλοντας να τελειώσει την υπόθεση νίκη, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +13 με την ολοκλήρωση 30 λεπτών αγώνα.

Κάτι που, όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, αντιθέτως η διαφορά όλο και αυξανόταν, με το τελικό σκορ να δίνει τη νίκη και το ροζ φύλλο στον Θρύλο, με το 69-49 να σημάνει την 94η σερί ερυθρόλευκη νίκη και 20η για το φετινό πρωτάθλημα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Πρώτη σκόρερ ήταν η Τόμας με 16 πόντους, ενώ με νταμπλ-νταμπλ τελείωσαν το ματς δύο αθλήτριες του Ολυμπιακού: Η Τζόνσον πέτυχε 12 πόντους και πήρε 15 ριμπάουντ, ενώ η Τίκβιτς σκόραρε 12 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 26-36, 37-50, 49-69

Πανιώνιος (Ρουμπελάκης): Καλογήρου, Σπαθάρου 5 (1), Μαγκλάρα, Στεφανίδου 2, Γρηγορίου, Μπρουκ 11 (1), Δίελα 4, Κόρινεκ 20, Τόμπκινς 7.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 16 (2/4 διπ., 3/5 τρ., 6 ριμπ), Σταμάτη 8 (2/6 τρ.), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 5 (5 ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 6 (2/3 δίπ.), Τίκβιτς 12 (5/8 δίπ., 10 ρίμπ.), Λίτση, Τζόνσον 12 (5/11 δίπ., 15 ριμπ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 6 (3/4 δίπ, 2 ασ.)