Η Κ19 του Ολυμπιακού νίκησε με 3-0 την Κηφισιά εκτός έδρας, για την εξ αναβολής 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ19, και είναι πολύ κοντά στο δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα!

Στις νίκες επέστρεψαν οι Νέοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι επιβλήθηκαν με σκορ 0-3 της Κηφισιάς εκτός έδρας για την εξ αναβολής 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ19, με το παιχνίδι να ξεκινάει με έναν όμορφο τρόπο, καθώς η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποδέχτηκε τους πρωταθλητές Ευρώπης με «pasillo»!

Πλέον, χρειάζονται μόλις έναν βαθμό, την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Παναιτωλικό εκτός έδρας, προκειμένου να στεφθούν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλητές Ελλάδας, έχοντας μάλιστα και την ευκαιρία φέτος να πραγματοποιήσουν το νταμπλ, μετά την ιστορική κατάκτηση του πρωταθλήματος Ευρώπης, το UEFA Youth League!

Στο Florida State ο Ροζακέας!

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι μόλις στο 8ο λεπτό με την κεφαλιά του Φλώκου, όμως ο Ολυμπιακός δεν άργησε να ισορροπήσει και να έχει δύο κλασικές ευκαιρίες με Καρανάτσιο και Χαραλαμπόγλου στο 24’ και στο 28’ αντίστοιχα.

Στο 30′ ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, όταν μετά από πάσα του Παπακανέλλου, ο Μπακούλας σούταρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος αν και το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό, οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν να είναι πιεστικοί ψάχνοντας το γκολ. Η πίεση αυτή είχε αποτέλεσμα, όταν στο 69′ ο Καρανάτσιος έκλεψε την μπάλα, ο Χαραλαμπόγλου με πλασέ την έστειλε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό κάνοντας το 0-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Λιατσικούρας έκλεψε την μπάλα, είδε την κίνηση του Καρανάτσιου και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2.

Το τελικό 0-3 για τον Ολυμπιακό σημείωσε στο 82’ με διαγώνιο σουτ ο Κουτσογούλας, εκμεταλλευόμενος την κάθετη πάσα του Πνευμονίδη.

Επόμενη και τελευταία αγωνιστική για τους Νέους του Θρύλου, είναι όπως προαναφέραμε με αντίπαλο τον Παναιτωλικό εκτός έδρας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κηφισιά (Μαυρουδής): Ρόμπερτς, Γιαματζίδης, Κατσανεβάκης (72’ Αραπίτσας), Χαχουλής, Λουκάς (60′ Σκιαδαρέσης), Παπατριανταφύλλου (72’ Τοποβίτι), Πόθας, Κατωπόδης, Ζώνιος (65′ Παπαδόπουλος), Φλώκος, Δρόσος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κουράκλης, Δάμα, Παναγάκος (50′ Πνευμονίδης), Πρεκατές (80′ Πλειώνης), Κ.Κωστούλας, Μπακούλας, Καρανάτσιος, Μουζακίτης, Χαραλαμπόγλου, Παπακανέλλος (72′ Λιατσικούρας), Κουτσογούλας