Το μεγάλο ματς ανάμεσα στη Σίτι και και τη Σεβίλλη θα διεξαχθεί στο «Γ,Καραϊσκάκης», που θα διαφημίσει σε κάθε γωνιά του πλανήτη τη χώρα μας.

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 3-0 τη Μπέρνλι στην πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος, ενώ στην Ισπανία η Σεβίλλη ηττήθηκε 2-1 από τη Βαλένθια. Επόμενο ματς των δύο, ο τελικός του UEFA Super Cup που θα παρακολουθήσετε ζωντανά, την Τετάρτη, από το MEGA. Το μεγάλο ματς θα διεξαχθεί στο «Γ,Καραϊσκάκης», που θα διαφημίσει σε κάθε γωνιά του πλανήτη τη χώρα μας.

Η καρδιά του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου χτυπάει ξανά στη χώρα μας.

Αυτό θα πει ΣΕΒΑΣΜΟΣ: Αποθέωση από τους οπαδούς της Άστον Βίλα για τον κόσμο του Θρύλου! (pic)

Το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» θα φιλοξενήσει την Τετάρτη τον τελικό του UEFA Super Cup ανάμεσα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτι και την κάτοχο του Europa League, Σεβίλλη.

Όμως το βαρύτιμο τρόπαιο βρίσκεται ήδη εδώ, διαθέσιμο για να το δουν από κοντά οι φίλαθλοι.

«Σε ειδική πλατφόρμα τοποθετημένα τα 3 σημαντικά κύπελλα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, έχουν τη δυνατότητα να τα δυνατότητα οι φίλοι του ποδόσφαιρου και όχι μόνο να τα δουν και να φωτογραφηθούν. Είναι μία σπάνια ευκαιρία για τους φίλους του ποδοσφαίρου», δήλωσε ο Media Manager UEFA Super Cup 2023, Νίκος Γαβαλάς.

Τα τρία τρόπαια που εκτίθενται στον πεζόδρομο της Αποστόλου Παύλου στην Ακρόπολη προσελκύουν το ενδιαφέρον των πεζών που απολάμβαναν τη βόλτα τους. Ελλήνων και ξένων.

«Ήρθαμε να τα δούμε γιατί είναι ανάμεσα στη Σεβίλλη και στη Μάντσεστερ Σίτι και είμαστε από την Ισπανία. Και θελήσαμε να το δούμε. Είναι κάτι ξεχωριστό για εμάς», δηλωσε μία επισκέπτρια.

Η Μάντσεστερ Σίτι και η Σεβίλλη θα αγωνιστούν σε ένα ανακαινισμένο και άκρως λειτουργικό «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Στην έδρα του Ολυμπιακού πραγματοποιήθηκαν σημαντικές εργασίες και ο πλέον σύγχρονος εξοπλισμός προστέθηκε στις υποδομές του φαληρικού γηπέδου.

Ελάχιστα εισιτήρια έχουν απομείνει για τον τελικό της Τετάρτης και οι φίλαθλοι μπορούν να τα προμηθευτούν από την επίσημη ιστοσελίδα της UEFA.

Οι ελληνικές Αρχές έχουν λάβει αυστηρά μέτρα ασφαλείας και όσοι μετακινηθούν με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, θα διευκολυνθούν για την προσέλευση τους.

Πρεμιέρα έκανε η Premier League – Ήττα για τη Σεβίλλη στη La Liga

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε γρήγορα την απώλεια του Community Shield από την Άρσεναλ και στην πρεμιέρα της Premier League επικράτησε 3-0 της Μπέρνλεϊ.

Ο Έρικ Χάαλαντ με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους πολίτες, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Ρόδρι στο 75ο λεπτό.

Η Σεβίλλη θα έρθει ηττημένη στη χώρα μας, αφού η Βαλένθια νίκησε 2-1 στο Σάντσεθ Πιθχουάν.

Το γκολ του Ντιακαμπί στο 60’, ισοφάρισε ο Εν Νεσίρι για τους γηπεδούχους δέκα λεπτά αργότερα. Η Σεβίλλη έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Μπαλντέ στο 81’ και η Βαλένθια αξιοποίησε το αβαντάζ με τον Γκουερά να σκοράρει στο 89ο λεπτό.