Στον τελικό του Κόπα Άφρικα προκρίθηκε η εθνική Σενεγάλης του Παπέ Αμπού Σισέ

Στον μεγάλο τελικό του Κόπα Άφρικα προκρίθηκε η εθνική Σενεγάλης του Παπέ Αμπού Σισέ, επικρατώντας 1-0 της Τυνησίας του Γιασίν Μεριά στιν πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με λευκή ισοπαλία (0-0), με τις δύο ομάδες, μάλιστα, να χάνουν και από ένα πέναλτι.

Στην παράταση, η Σενεγάλη σκόραρε το “χρυσό” γκολ μετά από αυτογκόλ του Ντιλάν Μπρον στο 100ο λεπτό, το οποίο καθόρισε και την πρόκριση.

Να αναφερθεί, ότι σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Γιασίν Μεριά έπαιξε σε ολόκληρο το 90λεπτο, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση. Αντιθέτως, ο Παπέ Αμπού Σισέ δεν αγωνίστηκε με την Σενεγάλη, καθώς έμεινε στον πάγκο.

Η Σενεγάλη θα τεθεί αντιμέτωπη στο μεγάλο τελικό του Κόπα Άφρικα, με μία εκ των Αλγερία ή Νιγηρία. Κάτι που θα μάθει αργά το βράδυ.