Τι και αν ο Ολυμπιακός έχασε το πρωτάθλημα μετά την ήττα του στη Τούμπα, η χρονιά δεν τελειώνει εκεί, αφού υπάρχει το Γιουρόπα Λιγκ και το Κύπελλο ενόψει της συνέχειας.

Κακή εμφάνιση η χθεσινή για τον Ολυμπιακό, αφού οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη Τούμπα παρά τη μεγάλη πίστη που υπήρχε από τον κόσμο και τη διοίκηση, με αποτέλεσμα να χάσουν το παιχνίδι και παράλληλα το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με γκολ-κόντρα του Βιεϊρίνια, το οποίο οπως φάνηκε έριξε ψυχολογικά την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, αφού οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να βρουν τα ψυχολογικά αποθέματα, ώστε να ξαναμπούν στο ματς. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα τους στο πρώτο ημίχρονο, αφού το κέντρο του Ολυμπιακού ήταν κλειδωμένο και διαβασμένο για τα καλά με τους Γκιλίερμε και Νάτχο να μην μπορούν να προωθήσουν την μπάλα και να δημιουργήσουν. Με τον ΠΑΟΚ να πιέζει αρκετά τους αμυντικούς του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να σηκώνουν την μπάλα ψηλά με βαθιά γεμίσματα που δεν έφεραν κανένα απολύτως όφελος και τους ασπρόμαυρους να εκμεταλλεύονται την ανισορροπία μεταξύ μεσαίας και αμυντικής γραμμής.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άλλαξε ελάχιστα την εικόνα του προς το καλύτερο, με την είσοδο του Καμαρά και του Ντίας, έχοντας μια καλή ευκαιρία στην αρχή του ημιχρόνου, ώστε να φτάσει στο 2-1 που θα τον έβαζε ξανά στο ματς.
Η ευκαιρία χάθηκε με το δεύτερο ημίχρονο περνάει ανεκμετάλλευτο, αφού οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά. Με την ήττα να έρχεται εύκολα.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού σε καμία περίπτωση δεν περίμενε αυτή την εικόνα, με την ήττα όπως ήρθε να πειράζει, αφού δεν είδαν πάθος και τσαμπουκά. Πάντως σίγουρα το ματς αυτό αποτελεί μία κακή παρένθεση σε αυτή τη νέα και πολύ ταλαντούχα ομάδα που έχει δείξει αρκετά καλά στοιχεία μεσούσης της σεζόν. Με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος στα ματς με τις “μικρές” ομάδες σε σχέση με τον ΠΑΟΚ, όπου σε παιχνίδια που δεν έπαιζε καλά οι διαιτητές τον βοηθούσαν, εν αντίθεση με τα ντέρμπι, στα οποία οι ερυθρόλευκοι έχουν φανερά πρόβλημα, αφού φαίνεται πως κάτι λείπει.

Το πρωτάθλημα μπορεί να χάθηκε για τον Ολυμπιακό, αλλά αυτό δεν πάει να πει πως και η σεζόν τελείωσε… Στόχοι υπάρχουν, με τους ερυθρόλευκους να έχουν την ευκαιρία να διακριθούν και άλλο στην Ευρώπη μετά την μεγάλη πρόκριση επί της Μίλαν. Να μην παραλείψουμε βέβαια και το Κύπελλο, στο οποίο ο Ολυμπιακός μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπος με τον ΠΑΟΚ και να πάρει εκδίκησή. Για αυτό το λόγο ο κόσμος θα πρέπει να μην γυρίσει την πλάτη στην ομάδα και να δείξει πως παρά την απώλεια του τίτλου είναι ΕΚΕΙ, αρχής γενομένης από το ματς της Πέμπτης απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου, όπου ο Ολυμπιακός θα τα δώσει όλα για την πρόκριση, ώστε να συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία.

Συνοψίζοντας, η ομάδα αυτή όπως και αν λήξει αυτή η σεζόν θα πρέπει να κρατήσει τον κορμό της και να μην χάσει τα καλά στοιχεία της. Εφόσον το καταφέρει αυτό θα είναι το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του νταμπλ και μίας καλής πορείας στην Ευρώπη, αφού θα έχει μια δεμένη ομάδα γεμάτη εμπειρία και ταλέντο.