Τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά των Μεσογειακών αγώνων πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα βόλεϊ Ανδρών

Με κορυφαίο το Νίκο Ζουπάνη του Ολυμπιακού, που μέτρησε 14 πόντους (12/30 επ., δύο μπλοκ), νίκησε με 3-0 σετ (26-24, 25-18, 25-15 ) τη Γαλλία και «μπήκε» στη ζώνη των μεταλλίων!

Πιο αναλυτικά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν το απόλυτο αφεντικό του προημιτελικού, αφού είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια. Είναι χαρακτηριστικό, ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόνο μία φορά, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ!

Οι «γαλανόλευκοι» διεθνείς με αποτελεσματική επίθεση (54%) και εκμεταλλευόμενοι τα 32 λάθη των Γάλλων, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και πέτυχαν μία σπουδαία επιτυχία για την Ελλάδα. Στο δρόμο για το βάθρο, η Εθνική μας θα παίξει με το νικητή του Ισπανία-Τυνησία.

Πέραν του Ζουπάνη, οι εξίσου «ερυθρόλευκοι» Γιώργος Πετρέας και Γιάννης Ρουμελιωτάκης σημείωσαν πέντε (3/4 επ., ένας άσσος, ένα μπλοκ) και έξι πόντους (5/8 επ., ένας άσσος) αντίστοιχα!