Η Αργεντινή κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Περού με 2-0, χάρις τον Λιονέλ Μέσι ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα.

Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση ο Λιονέλ Μέσι. Ο Σούπερ σταρ της Αργεντινής, ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Αυτός είναι και ο λόγος που ήταν βασικός κόντρα στο Περού. Και όχι απλά ξεχώρισε, αλλά πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης.

Στην εκτός έδρας αποστολή της «αλμπισελέστε». Ο Μέσι χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να «σφραγίσει» τη νίκη της ομάδας του. Συγκεκριμένα, σκόραρε για πρώτη φορά στο 32′ μετά από ασίστ του Νίκο Γκονζάλες.

«Τι θα συμβεί στον Πειραιά;» αναρωτιέται η UEFA! (photo)

Ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε δέκα λεπτά αργότερα (42′) με ασίστ του Έντσο Φερνάντες. Η πρωταθλήτρια κόσμου, είναι πρώτη στον όμιλό της για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026. Έχοντας το απόλυτο με 4/4.