Χάρη σε γκολ του "τρελαμένου" Λάζαρου στο 62', οι "ερυθρόλευκοι" πέτυχαν την πρώτη του νίκη, έπειτα από εντός έδρας επικράτηση επί του Λεβαδειακού με 1-0. Τραγικά διαιτητικά λάθη από πλευράς Κουμπαράκη. Χαμένο πέναλτι από τον Κ. Φορτούνη.

Στην πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος, η πρώτη δοκιμασία για την επιστροφή στην κορυφή ξεκίνησε με αντίπαλο την ομάδα των Βοιωτών στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα

Συγκινητικός ο Νίκος Γαβαλάς: «Οφείλουμε να μην ξεχνάμε τις ρίζες μας»! (pic)

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τους Γιαννιώτη κάτω απ’ τα δοκάρια, Τσιμίκας, Ομάρ στα άκρα της άμυνας, με δίδυμο στόπερ τους Βούκοβιτς και Γιασίν Μεριά, να κάνει το ντεμπούτο του με την “ερυθρόλευκη”. Αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Βασίλης Τοροσίδης με τον Μαντί Καμαρά, και στη τριάδα πίσω απ’ τον μοναδικό επιθετικό, τον Γκερέρο, βρέθηκαν οι Πάρντο, Λάζαρος και στη μέση ο Κώστας Φορτούνης.

Κυρίαρχος Ολυμπιακός, έλειψε το γκολ, έντονα παράπονα για πέναλτι!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος τον αγώνα, αφού με μια τρομερή σέντρα του Τσιμίκα, η οποία είχε αποδέκτη τον Γκερέρο, απείλησε στο 5ο λεπτό. Δεν έχασαν σε καμία χρονική στιγμή τον έλεγχο οι παίχτες του Μαρτίνς, με τον Τσιμίκα και τον Καμαρά να ξεχωρίζουν.

Στο 38ο λεπτό, υπήρχε μια καλή στιγμή, από πλευράς Πειραιωτών, με ένα σουτ του Καμαρά που πέρασε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απειλήθηκαν με ένα σουτ του Λάζαρου, το οποίο και μπλόκαρε ο Επασί. Στο 41’ του ματς, ο Ζησόπουλος ανατρέπει τον Φορτούνη κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο και στη συνέχεια έχασε. Φαίνεται ξεκάθαρα, να τον έχει βρει πάνω στην κίνηση χαμηλά και ενώ του έκανε ντρίμπλα. Όμως, στο 45’ έπειτα από καθαρό χέρι εντός περιοχής, το οποίο δε δόθηκε, ο Ολυμπιακός ζήτησε εντόνως πέναλτι.

Τρελαμένος ο Λάζαρος, σημαντικό “γρανάζι” ο Καμαρά, θετικά δείγματα από τους νεοαποκτηθείς

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Χασάν έκανε το ντεμπούτο του, περνώντας ως αλλαγή του Πάρντο και ο Μπουχαλάκης στη θέση του Τοροσίδη στα χαφ. Με αυτόν το τρόπο το σχήμα έγινε 4-4-2, από τον πορτογάλο τεχνικό του Θρύλου.

Ο νεοαποκτηθείς Χασάν μέσα σε δύο λεπτά αναστάτωσε και ξεσήκωσε το “Καραϊσκάκης”, στο 59’ με ωραία κίνηση εκτός περιοχής και σουτ, το οποίο και απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, και στην αμέσως επόμενη φάση, έπειτα από σέντρα του Φορτούνη έκανε τρομερό γυριστό, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Όμως, ο Θρύλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού στο 62’ με φάουλ ο Λάζαρος βρήκε ξανά δίχτυα και… τρελάθηκε, κάνοντας το 1-0 στο “Καραϊσκάκης”. Έπειτα, ο ρυθμός έπεσε στο επόμενο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κρατούσε μπάλα και ουσιαστικά έπαιζε με το χρόνο. Σε προσπάθεια για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους οι Πειραιώτες απείλησαν με τον Μεντί Μαμαρά, χάρη σουτ εκτός περιοχής να “αγχώνουν” για πολλοστή φορά τον Επασί, στο 75’. Σειρά των φιλοξενούμενων να σκοράρουν, αλλά χάρη σε καθαρό οφσάιντ, φάση του 80ου λεπτού. Δύο λεπτά αργότερα, με τον Γκερέρο, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να σκοράρουν και δεύτερο γκολ, όταν με λόμπα προσπάθησε να κρεμάσει τον Επασί. Στο 87ο λεπτό, ήταν η σειρά του Νάτχο να κάνει το “ερυθρόλευκο” ντεμπούτο του, όταν πέρασε στη θέση του Κώστα Φορτούνη.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, και στα 3 λεπτά καθυστερήσεων, με τον Θρύλο να παίρνει την πρώτη νίκη εντός έδρας και γενικά στο πρωτάθλημα, στην προσπάθειά του για επανάκτηση των σκήπτρων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς ): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Τοροσίδης (46′ Μπουχαλάκης), Φορτούνης (87′ Νάτχο), Λάζαρος, Πάρντο (46′ Χασάν), Γκερέρο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος) : Επασί, Όμο (71′ Καραχάλιος), Νανγκίς (63′ Σουλεϊμάν), Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Γιακουμάκης, Τσαμπούρης, Ντιόγκο, Κρνετά (80′ Αντιλέχου), Μητρόπουλος, Σουμπίνιο.