Η ομάδα του Ολυμπιακού Β' ήρθε ισόπαλη με τελικό σκορ 0-0 απέναντι στο Αιγάλεω στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη μετά τη «σφαγή» που δέχτηκε.

Η ομάδα του Ολυμπιακού Β’ ήρθε ισόπαλη με τελικό σκορ 0-0 απέναντι στο Αιγάλεω στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη στην αναμέτρηση που έληξε πριν από λίγη ώρα (ξεκίνησε στις 19/02, 16:00) για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2 μετά τη «σφαγή» που υπήρξε εις βάρος του καθώς δε του κατοχυρώθηκε από τον διαιτητή Μπεκιάρη καθαρό πέναλντι στο 14′ όπου ο αμυντικός των φιλοξενούμενων, Παυλάκης, ανέτρεψε τον Κεϊτά των ερυθρόλευκων ρίχνοντάς τον στο χορτάρι αγκαλιάζοντάς τον.

Ακολουθεί αναλυτικά η ενημέρωση της ΠΑΕ για το συγκεκριμένο ματς: «Δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός Κ23 να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στο Αιγάλεω, μετά το μεταξύ τους ισόπαλο 0-0 στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη, για τη 19η αγωνιστική της Super League 2.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή είχαν την κατοχή της μπάλας και έδειχναν ότι έλεγχαν τον αγώνα. Στο 14′ υπήρξαν διαμαρτυρίες για κράτημα του Παυλάκη στον Κεϊτά μέσα στην περιοχή, ενώ στο 22′ ο Αργυρίου μετά από ωραία ατομική ενέργει από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως έδιωξε ο τερματοφύλακας.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν περισσότερο παιχνίδι κέντρου, με το Αιγάλεω να απειλεί στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο 56′ ο Νταβιώτης έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει άουτ, ενώ η καλύτερη στιγμή του αγώνα για τον Ολυμπιακό ήταν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς.

Στο 90+4′ ο Ιμπαγάσα «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή από εκτέλεση κόρνερ, ο Κωστούλας πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πήγε ελάχιστα επάνω από την αντίπαλη εστία. Έτσι έμεινε το 0-0 και ο Ολυμπιακός Κ23 αν και καλύτερος δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ23 (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Παπακανέλλος (67′ Κωστούλας), Αποστολόπουλος, Κεραμίδας, Μπρίνιτς, Κεϊτά (67′ Ι. Ιμπαγάσα), Μουζακίτης, Αργυρίου.

Αιγάλεω (Απ. Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Νταβιώτης, Παυλάκης (67′ Τάμπας), Καρρίκι (83′ Μίκο), Ζιούλης, Κωνσταντακόπουλος, Μπάμπης, Ικεότσα (82′ Γαρουφαλιάς), Βάρκας, Μίσκου (61′ Ζαρακώστας), Σταμένκοβιτς (61′ Μπουλάρι).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Κ23, Αριέλ Ιμπαγάσα, μετά το τέλος της αναμέτρησης με το Αιγάλεω στο Ρέντη και το ισόπαλο 0-0, δήλωσε:

«Ήταν ένα παράξενο και περίπλοκο παιχνίδι. Δε δημιουργήθηκαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Μας έλειψε η τελική πάσα και το σουτ. Σε γενικές γραμμές δεν τα πήγαμε άσχημα. Είχαμε την κατοχή της μπάλας, δε μας δημιούργησαν κινδύνους, δεν είχαν σχεδόν καμία ευκαιρία. Κρίμα που δεν καταφέραμε να νικήσουμε.

Στο πρώτο ημίχρονο μου φαίνεται ότι υπάρχει ξεκάθαρο πέναλτι πάνω στον Κεϊτά. Ο διαιτητής δεν το είδε ή δεν ήθελε να σφυρίξει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάσαμε λίγο το ρυθμό μας. Αν και δε δημιουργήσαμε καθαρές ευκαιρίες, φτάναμε στα αντίπαλα καρέ με σέντρες, αλλά και με ενέργειες τις οποίες δεν τελειώναμε.

Είμαστε λυπημένοι με το αποτέλεσμα αυτό, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε. Να ξεκουραστούμε και να σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι».