Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο κλειστό του Ρέντη τον Παναθηναϊκό για την 13η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν με 3-1 σετ μετά από ανατροπή.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος υποδέχτηκαν στο Ρέντη τον αιώνιο αντίπαλο, Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών, με τους παίχτες του Φερνάντο Μουνιόθ να διευρύνουν το σερί νικών τους στο πρωτάθλημα αφού έφτασαν τις 41 νίκες μετά την νίκη με 3-1 σετ αφού ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε…

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Το πρώτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα πολύ εύκολα με 3-0. Οι πράσινοι μείωσαν σε 7-5 και στην συνέχεια ισοφάρισαν σε 10-10 και πήραν και το προβάδισμα με 13-15. Με τους ερυθρόλευκους στην συνέχεια να ισοφαρίζουν σε 16-16 και να περνάνε και μπροστά με 17-16. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-23. Έπειτα το σκορ έφτασε στο 23-24 με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει εντέλει το πρώτο σετ με 23-25 μετά από κακό μπλοκ από τους παίχτες του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκοι του Φερνάντο Μουνιόθ μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 5-3 αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 με το ματς στην συνέχεια να πηγαίνει πόντο πόντο, ο Θρύλος όμως ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ 7-8 σε 11-8 και κρατήθηκε σταθερά μπροστά με 3-4 πόντους διαφορά μέχρι να ισοφαριστεί σε 18-18 μετά από τραγικά λάθη. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με καθοριστικά μπλοκ και κατέκτησε το σετ με 25-22 ισοφαρίζοντας έτσι τον αγώνα σε 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός για άλλο ένα σετ (τρίτο) μπήκε φουριόζος στο ματς και πήρε νωρίς τα ηνία με 3-0 αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να περάσει και μπροστά με 8-10…  Αρκετά κακός ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι του σε υποδοχή και μπλοκ. Το ματς ήταν αρκετά κοντά και για τις δύο ομάδες αφού πήγαινε πόντο πόντο με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι ερυθρόλευκοι στην συνέχεια προηγήθηκαν με 21-19 μετά από ωραία επίθεση από τον Ανδρεάδη και ολοκλήρωσαν την ανατροπή από το 18-19. Επιπρόσθετα οι πρωταθλητές έκλεισαν το σετ και πάλι με 25-22 μετά από δυνατό καρφί του Γκάβιν Σμιτ κάνοντας το σκορ του παιχνιδιού 2-1.

Το τέταρτο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά μέχρι το 4-4, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 9-4 πολύ εύκολα δείχνοντας πως είναι καλύτερος ποιοτικά παρά την μέτρια του εμφάνιση. Οι Πειραιώτες αύξησαν το προβάδισμα τους σε 17-9 και συνέχισαν δια περιπάτου προς τη νίκη αφού το σετ έφτασε μέχρι και σε διαφορά 10 πόντων με 20-10,22-12 και 23-13. Ο Ολυμπιακός τελικώς κατέκτησε το σετ και το ματς με 25-17 μετά από καρφί του Τερβαπόρτι. Μια νίκη η οποία διευρύνει το σερί νικών στο πρωτάθλημα στις 41.

Τα σετ: 3-1 σε 1:43,  23-25 (26′), 25-22 (30′), 25-22 (26′), 25-17 (21′)

1ο σετ: 8-5, 15-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-22

3o σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-22

4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-11, 25-17

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ):Πετρέας 9 (3/7 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ., 19% αρ.), Ράουβερντινκ 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 38%υπ., 25% αρ.), Στεφάνου -λ (56% υπ., 30% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 9 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ., 29% αρ.), Πανταλέων 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/23 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 11% υπ., 4% αρ.), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι),  Ζήσης -λ (52% υπ., 43% αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος