Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 31-24 επί της Σάσαρι, έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς της Ηλιούπολης.

Σάσσαρι – Ολυμπιακός 24-31: Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Στην πρώτη «μάχη» της φάσης των «64» του EHF European Cup, ο Θρύλος «πέρασε» με 31-24 από τη Σαρδηνία, κυριαρχώντας κόντρα στη δευτεραθλήτρια Ιταλίας και κάτοχο του Κυπέλλου, Ρέιμοντ Σάσαρι, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους «32».

Από το πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι, Στο δεύτερο, ανέβασαν ακόμη περισσότερο «στροφές». Πήραν μεγάλες διαφορές και με εξαιρετική άμυνα και κορυφαίο σκόρερ τον Σάββα, με οκτώ γκολ (επτά ο Τζηράς), κατέκτησαν τη νίκη στην έδρα της ιταλικής ομάδας. Στο πρώτο ματς του δεύτερου γύρου του ευρωπαϊκού θεσμού.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Την Τετάρτη (18/10, 18:00), η ρεβάνς των «64» της διοργάνωσης στην Ηλιούπολη. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο. Θέλει να υπερασπιστεί το σημερινό αποτέλεσμα και να «σφραγίσει», κόντρα στην Ρέιμοντ Σάσαρι, το πολυπόθητο εισιτήριο για τη φάση των «32».

Δυναμικό ξεκίνημα…

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ (0-1) στα 52 δευτερόλεπτα, με τον Παπαβασίλη. Με τον Τζηρά να «γράφει» το 3-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών.

Ο Σάββας διατήρησε τη διαφορά στο +2 (4-6), με γκολ στο 12:40, όμως η Σάσαρι ισοφάρισε (6-6). Ο Παπαβασίλης «απάντησε», στο 15:54 και έκανε το 7-6, με τους γηπεδούχους να περνούν για πρώτη φορά μπροστά (9-8).

Ο Θρύλος, ωστόσο, αντέδρασε και με τέρμα του Παπαβασίλη (23:42), προηγήθηκε με 11-9, ενώ ο Σλαβούλιτσα σκόραρε, για το 13-11, στο 27:49. Η ιταλική ομάδα μείωσε σε 13-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ολυμπιακός: Το καλύτερο φινάλε…

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα! Στο 43ο λεπτό, ο Καραμπουρνιώτης ανέβασε τη διαφορά στο +5 (15-20). Ο Σλαβούλιτσα «βρήκε» δίχτυα στο 47:51, για το 24-18!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Με τέρμα του Τζίμπουλα στην κόντρα (52:56), ξέφυγε με +7 (19-26). Με τον Σάββα να «χτυπάει» ξανά, αυτή τη φορά για το 27-20, στο 55ο λεπτό. Νέο γκολ από τον Σάββα (58:44) και 30-23 ο Θρύλος, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά, σε «νεκρό» χρόνο (60:00), επικράτησε με 31-24.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 1, Σάββας 8, Σλίσκοβιτς 3, Παπαβασίλης 3, Σλαβούλιτσα 4, Βίντα 1, Τζίμπουλας 1, Τσιγαρίδας 1, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Κανδύλας, Πασσιάς, Μοντόρο, Παπαντωνόπουλος