Με μία καταπληκτική εμφάνιση ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου και επικράτησε με το εκκωφαντικό 81-48.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στη δράση με ευρεία νίκη επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν στο βοηθητικό του ΣΕΦ με 81-48.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα έχουν πλέον 9 νίκες. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Πλουφ με 15 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του κόουτς Μπουμπού ξεχώρισε η Γκίβενς με 20 πόντους.

Δεν άφησε περιθώρια ο Ολυμπιακός

Με δεδομένη και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από την αρχή. Είχαν λείψει τα παρκέ στις Πειραιώτισσες καθώς είχαν να αγωνιστούν περίπου 2 βδομάδες.

Έτσι μπήκαν δυνατά από την αρχή και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενες με 25-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ροή του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει μεγάλες υπέρ του διάφορες. Από την άλλη η Δάφνη προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με μακρινά σουτ, χωρίς όμως να καταφέρει καίριο πλήγμα στις γηπεδούχες. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 42-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος βγήκε αγριεμένος. Με το χρονόμετρο να γράφει 5′ αγώνα η Αλεξανδρή έκανε το 52-29. Οι «ερυθρόλευκες» εκτός από καλή απόδοση στην επίθεση είχαν και τρομερή αμυντική συμπεριφορά. Δεν άφησαν περιθώρια στις Μπραχαμιώτισες και δέχθηκαν μόλις 2 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Αλεξανδρή να κάνει το 64-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε ουσιαστικά τίποτα για τις δύο ομάδες. Τελικό σκορ στο βοηθητικό του ΣΕΦ ήταν το 81-48.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 42-27, 64-29, 81-48

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Τόλφρι 5 (2/4 δίποντα), Σταμολάμπρου 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Σταμάτη (4 ασίστ), Αλεξανδρή 9 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπυριδοπούλου 5, Σύρρα 7 (1/2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Νικολοπούλου 7 (6 ασίστ), Δίελα 3, Βαμβακά 1, Βίτολα 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάμπλιν 8 (5 ριμπάουντ)

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Αντώνης Μπουμπους): Γκίβενς 20, Γεροστεργίου 3, Παγώνη 2, Πάτερσον 10, Γκρίτζα 8, Κούκη 5, Ντάνιελ