Το ημερολόγιο έγραφε 18 Απριλίου 2004 και ο Ολυμπιακός πήγαινε στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, με στόχο την νίκη που θα τον έφερνε μια ανάσα από την 8η συνεχόμενη κατάκτηση πρωταθλήματος. Ο Δούρος όμως είχε άλλη άποψη...

Μία από τις πιο κακές διαιτησίες, που έχουμε δει στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, σημειώθηκε πριν από ακριβώς 20 χρόνια. Πρωταγωνιστής ο Γιώργος Δούρος.

Για την 26η αγωνιστική, του πρωταθλήματος 2003-04, ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε στη Λεωφόρο τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» βρισκόντουσαν στην πρώτη θέση, με δύο βαθμούς διαφορά από τον Θρύλο.

Με μόνο στόχο τη νίκη, που θα τον έφερνε ένα βήμα από την 8η συνεχόμενη κατάκτηση πρωταθλήματος, παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, με εκτέλεση πέναλτι του Μπασινά, στο 7ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός, όμως, έκανε την ανατροπή.

Αρχικά, ο Στολτίδης ισοφάρισε στο 44ο λεπτό και στο 54′ ο Τζόρτζεβιτς έκανε το 1-2. Όλα έδειχναν πως ο Θρύλος θα πάρει το διπλό και θα προσπεράσει τον «αιώνιο» αντίπαλο του, 4 αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος. Ο Δούρος, όμως, είχε άλλη άποψη…

Στο 65ο λεπτό ο Σωτήρης Κυριάκος ρίχνει γροθιά στον Τζιοβάνι. Ο Βραζιλιάνος άσος. πεσμένος, απαντάει με κλωτσιά. Ο Έλληνας διαιτητής αποβάλλει μόνο τον Τζιοβάνι, ενώ ο Κυριάκος δεν αντικρίζει ούτε κίτρινη κάρτα!

Στη συνέχεια, παίζοντας με παίχτη παραπάνω, ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει στο 82′ παίρνοντας τελικά την ισοπαλία. Αυτό το αποτέλεσμα, δια χειρός… Δούρου, χαρίζει στον Παναθηναϊκό το πρωτάθλημα, σταματώντας το σερί του Θρύλου με 7 συνεχόμενα πρωταθλήματα.