Το thrylos24.gr θυμάται την εκκωφαντική νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού με 1-4 στη Λεωφόρο.

Συμπληρώνονται σήμερα 22 χρόνια από τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη που πέτυχε ο Ολυμπιακός μέσα στο γήπεδο του «αιωνίου αντιπάλου» με 1-4.

Οι δύο ομάδες διασταύρωναν τα ξίφη τους στις 21 Μαρτίου του 2001 για τον επαναληπτικό του Κυπέλλου Ελλάδος, με το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ (τότε έδρα του Ολυμπιακού) να έχει λήξει 1-1. Ήταν αναμέτρηση κατά την οποία ο Νίκος Λυμπερόπουλος μετά το γκολ που πέτυχε έκανε το λάθος να πάει προς το μέρος των οπαδών του Ολυμπιακού και να… δείξει τη φανέλα του. Ο επαναληπτικός όμως θα αποδεικνυόταν μια άλλη ιστορία.

Στην ΑΕΚ το μυαλό του Μεντιλίμπαρ!

Ο Ολυμπιακός μάλιστα θα κατέβει ελλιπής, χωρίς τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς με τη θέση του να παίρνει ο Λουτσιάνο. Ο Βραζιλιάνος θα αποδειχθεί καταλυτικός για την αναμέτρηση αφού νωρίς στο ματς θα βγάλει την ασίστ για το πρώτο γκολ του Αλεξανδρή, ενώ λίγα λεπτά αργότερα θα μας χαρίσει ένα από τα ωραιότερα γκολ σε ντέρμπι αιωνίων με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός θα μειώσει σε 1-2 με τον Λυμπερόπουλο, λίγα λεπτά όμως μετά ο Πατσατζόγλου θα κερδίσει πέναλτι που θα εκτελέσει άψογα ο Γεωργάτος κάνοντας το 1-3. Το παιχνίδι έχει πλέον κριθεί με του παίκτες του Ολυμπιακού να κάνουν ότι θέλουν στην έδρα των «πρασίνων», ενώ το κερασάκι στην τούρτα θα έρθει στη συνέχεια από τον Ζιοβάνι που αριστοτεχνικό πλασέ θα διαμορφώσει το τελικό 1-4.

Από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση προέκυψε η κίνηση να δείχνουν οι παίκτες του Ολυμπιακού το όνομα στο πίσω μέρος της φανέλας. Ήταν μια έμπνευση του Γρηγόρη Γεωργάτου ως απάντηση στην κίνηση Λυμπερόπουλου στο πρώτο ματς, για τον οποίο στη συνέχεια οι φίλοι του Ολυμπιακού φώναξαν το ιστορικό σύνθημα: «Νικολάκη ξαναέλα, ξαναέλα να μας δείξεις τη φανέλα»!