Σαν Σήμερα (7/5) ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στο τελικό της Euroleague.

Σαν Σήμερα (7/5) το 2010 ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την Παρτίζαν για τον ημιτελικό της Euroleague.

Ένα χρόνο μετά το Final-4 στο Βερολίνο (ήττα από τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό) ο Ολυμπιακός ήθελε όσο τίποτα άλλο να βρεθεί μετά από 13 χρόνια στον τελικό της Euroleague.

Σε ένα δραματικό ημιτελικό η Παρτίζαν χάρη σε εύστοχο λεί απ του Μπό Μακάλεμπ 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της. Η τελευταία επίθεση για τον Ολυμπιακό ο Μίλος Τεόντοσιτς αστοχεί σε σουτ τριών πόντων, όμως ο Τζός Τσίλντρες ως… “από μηχανής θεός” καρφώνει τη μπάλα στο καλάθι και στέλνει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 83-80 και να πάρει την πρόκριση στον τελικό.