Αχ, πότε πέρασαν δύο χρόνια ρε Θρύλε...

Πέρασαν κιόλας δύο χρόνια από την ημέρα που ο Ολυμπιακός ταξίδευε στο Λονδίνο, με σκοπό να τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση στους «16» του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μπροστά τους ένα δύσκολο έργο, καθώς έπρεπε να ανατρέψουν το εις βάρος τους 0-1 με το οποίο είχαν ηττηθεί στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Και το έκαναν, νικώντας 2-1 στο 119’ με τον Ελ Αραμπί! «Τρέλα»!

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, η οποία έδειξε από τα πρώτα κιόλας λεπτά ότι ήρθε για να κοιτάξει στα μάτια την Άρσεναλ και να πάρει τη νίκη. Το πρώτο μέρος ήταν κλειστό από άποψη ευκαιριών με μεγαλύτερη στιγμή για τον Θρύλο ένα σουτ του Καμαρά που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη λίγο πριν το 60’ ο Βαλμπουενά θα εκτελέσει το κόρνερ, ο Σισέ θα πάρει την κεφαλιά και θα ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό. Πλέον το νερό είχε μπει στο αυλάκι. Οι ερυθρόλευκοι είχαν στα χέρια τους σκορ παράτασης και με ένα γκολ θα ήταν εκείνοι που θα περνούσαν στην επόμενη φάση. Λίγα λεπτά το 0-1 ο Κώστας Τσιμίκας θα κάνει μία τρομερή κούρσα, θα πιάσει ένα δυνατό σουτ, όμως ο Λένο θα κάνει μία τρομερή επέμβαση κρατώντας τη διαφορά στο ένα γκολ.

Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε με 0-1 και έτσι οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση. Εκεί η Άρσεναλ θα καταφέρει να βρει γκολ με το υπέροχο ψαλίδι του Ομπαμεγιάνγκ στο 113’ και πλέον θα είναι εκείνη που θα κρατάει το σκορ πρόκρισης. Η αγωνία είχε φτάσει στα άκρα.

Ο Ολυμπιακός κερδίζει κόρνερ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Μασούρας εκτελεί η μπάλα σταματάει στα σώματα, ο Ομάρ με αυτοθυσία δίνει και πάλι στον Έλληνας μεσοεπιθετικό, εκείνος θα κάνει τη σέντρα και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί θα κάνει το 1-2 και θα στείλει τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση.