Σαν Σήμερα (5/9) ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 10-0 επί της Καλαμάτας.

Σαν Σήμερα (5/9) το 2001 ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 10-0 επί της Καλαμάτας για το κύπελλο Ελλάδος.

Μόλις στο 6΄ ο Βραζιλιάνος “μάγος” Τζιοβάννι άνοιξε το σκορ, για να διπλασιάσει τα τέρματα του Θρύλου ο ίδιος παίκτης στο 16΄. Στο 28΄ο Παρ Ζέτεμπεργκ έκανε το 3-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αλέξης Αλεξανδρής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 5-0, χάρη σε ένα ακόμη γκολ του Τζιοβάννι.

Στο β΄ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και στο 54΄ ο Χόρχε Μπερμούδες έκανε το 5-0, ένα λεπτό αργότερα ο Κριστιάν Καρεμπέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 55΄, ενώ ο Χρήστος Πατσατζόγλου, με δύο τέρματα στο 58΄ και το 75΄ έκανε το 8-0 και το 9-0. Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Γκάμπριελ Άλβες στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 10-0.

Ολυμπιακός: Γεωργίου, Πουρσανίδης, Καρεμπέ, Ζέτερμπεργκ, Κωστούλας, Κόντης, Καστίγιο (46 Πατσατζόγλου), Ζε Ελίας (54 Νινιάδης), Μπερμούντες, Αλεξανδρής, Τζιοβάνι (60 Αλβες).

Καλαμάτα: Σταματόπουλος, Σεντεμέντες (30 Κουτίβας), Αργάνης Ν., Γαλανόπουλος, Καπετανόπουλος (63 Τσουκάλης), Παπαγιαννάκης, Ψυχογιόπουλος, Τριανταφυλλάκης, Γουνδουλάκης (56 Καλαντζής), Ανδρεάδης, Χίλτον.