Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -26 στο -3 στη Μαδρίτη, όμως πληγώθηκε πολύ από τις τρεις βασικές απουσίες του και ηττήθηκε με 90-85 από την πρωτοπόρο Ρεάλ. Επόμενος αντίπαλος στις 30/1 η Άλμπα στο ΣΕΦ.

Οι νταμπλούχοι με τις απουσίες των Φαλ, Ουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνοφ περίπου 26 λεπτά δεν ήταν καθόλου καλοί στη Μαδρίτη, όμως αντέδρασαν και έδειξαν σφυγμό και επέστρεψαν από το -26 στο -3 κόντρα στη Ρεάλ, αλλά στο τέλος λύγισαν με 90-85.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Παπανικολάου που έκανε ρεκόρ με 26 πόντους και 6/8 τρίποντα, ο Σίκμα που έκανε double double με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ουόκαπ με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Πίτερς είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Μήτρου-Λονγκ 6 πόντους και 7 ασίστ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Τρελαμένοι με Αταμάν και την… κλάψα του Παναθηναϊκού

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει ρεκόρ 12-11 και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρώτη εξάδα και δύο νίκες από την 4η θέση της κατάταξης.

Επόμενη αποστολή για τον Ολυμπιακό στις 30 Ιανουαρίου με την Άλμπα στο ΣΕΦ και την 1η Φεβρουαρίου με την Μπάγερν Μονάχου.

Τον «πάτησε» στο πρώτο μέρος

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός είχε καλή κυκλοφορία επιθετικά, όμως στην άμυνα είχε θέματα από νωρίς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-7 (στο 5′), αφού ο Πουαριέ έκανε ζημιά στο ζωγραφιστό με 5 πόντους.

Οι Πειραιώτες είχαν 1/7 τρίποντα, η Ρεάλ σημείωσε 2/2 και με τον Καμπάτσο να έχει 5 ασίστ η διαφορά πήγε στο +13 (22-9) στο 8ο λεπτό και η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 30-13 και τη «Βασίλισσα» να έχει 5/6 τρίποντα και 11/13 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με 5 πόντους του Λαρεντζάκη και 4 του Σίκμα μείωσε σε 35-22 (στο 14′), αλλά παρότι η άμυνα του ήταν καλύτερη παρέμενε άστοχος.

Η Ρεάλ αντέδρασε και με δύο ακόμα τρίποντα (7/10) πήγε ξανά στο +19 (45-26 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-30 και τους Πειραιώτες να έχουν 2/16 τρίποντα και τον Σίκμα να παλεύει με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Επέστρεψε από το -24, αλλά στο τέλος λύγισε

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν και τον Μούσα με 2/2 τρίποντα να κάνει το σκορ 60-36 στο 25ο λεπτό.

Με κάποια μακρινά σουτ των Πίτερς και Παπανικολόυ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 64-51 (στο 28′) και έδειξε σφυγμό, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 68-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες κατέθεταν απίστευτη ενέργεια και με επιμέρους 9-3 μείωσαν σε 71-64 στο 33ο λεπτό δίνοντας ζωή στο ματς με τους Παπανικολάου και Μήτρου-Λονγκ πρωταγωνιστές.

Η Ρεάλ όμως αντέδρασε άμεσα και με μικρό σερί ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 11 (75-64 στο 34′) και ένα νέο σερί 4-0 δια χειρός Χεζόνια και ένα αντιαθλητικό του Πίτερς έστειλαν τη διαφορά στο +14 (80-66 στο 35′) και τελείωσε ουσιαστικά το ματς.

Οι Πειραιώτες και πάλι αντέδρασαν και μείωσαν σε 80-72 με τρίποντο του Παπανικολάου στο 36′ και με το 5ο δικό του λίγο μετά σε 82-76 (στο 37′)!

Ο Ουόκαπ μετά από τεχνική ποινή έχασε μία βολή και ο Παπανικολάου στο 2:20 με 2/2 βολές έκανε το σκορ 82-78, όμως ο Πουαριέ έκανε μία καθοριστική τάπα στον ΜακΚίσικ και ο Μούσα με προσωπικό σερί 4-0 τέλειωσε το ματς με το σκορ στο 86-78 στο 1:10.

Ο Παπανικολάου με το 6ο του τρίποντο μείωσε σε 86-83 στα 35”, όμως ο Καμπάτσο με λέι απ στα 26” έκανε το 88-83. Ο Μήτρου-Λονγκ με λέι απ μείωσε πάλι σε 88-85, αλλά και πάλι ο Αργεντίνος με 2/2 βολές στα 9” τέλειωσε το ματς για το 90-85.

Τα δέκαλεπτα: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85