Απόλυτος κυρίαρχος στη Μόσχα ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε το βράδυ της Παρασκευής (12/10) εύκολα από την Χίμκι με 87-66, στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό (12/10), οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν εύκολα από την έδρα της Χίμκι με 87-66. Σε ένα παιχνίδι που εγκυμονούσε κινδύνους για την ομάδα μας, το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ, κατάφερε να μπει σχετικά δυνατά στον αγώνα, αλλά η Χίμκι έδειξε ελάχιστα καλύτερη και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (22-20).

Στη συνέχεια η εικόνα άλλαξε, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το προβάδισμα και με ένα σερί 6-0 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου γύρισαν το παιχνίδι και από τότε δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με μπάζερ μπίτερ του αρχηγού μας, Βασίλη Σπανούλη, και τη διαφορά στο +10 (44-34) υπέρ της ομάδας μας.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Ο υπόλοιπος αγώνας πήρε μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να κρατάει εύκολα τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε εκ νέου τη διαφορά και τελικά επικράτησε εύκολα με 87-66.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Ζακ Λε Ντέι με 14 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Σάσα Βεζένκοφ με 13. Μοναδικός διασωθέντας για τους Ρώσους ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος σημείωσε 34 πόντους.

Αυτή ήταν και η πρώτη γεύση της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ και μπρούμε να πούμε ότι ήταν άκρως θεαματική και γεμάτη. Πλέον, όλοι αναμένουμε τα επόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη για να δούμε τι περισσότερο μπορεί να προσφέρει η ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-44, 54-63, 66-87

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 34 (3/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη σε 36 λεπτά), Μποστ 6, Κρόκερ 8 (2/9 σουτ), Βιάλτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια, Γκιλ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Γκουμπάνοφ, Τζένκινς 2, Τόμας, Μίκι 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 8 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τουπάν, Σπανούλης 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη σε 24 λεπτά), Τίμα 8 (1), Μιλουτίνοβ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 11 (3/6 τρίποντα), Βεζένκοβ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 17 λεπτά), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά)