Εύκολη εκκίνηση για την ομάδα μας η οποία νίκησε την Βάτενς με τελικό σκορ 3-0. Θέλουν δουλειά σαφώς αλλά τα πρώτα δείγματα μόνο ενθαρρυντικά μπορεί να είναι.

Οι “Ερυθρόλευκοι” χωρίς στην κυριολεξία να ιδρώσουν κέρδισαν τους Αυστριακούς με 3-0 και έδειξαν πολύ καλά δείγματα. Ξεχώρισαν στην νίκη της ομάδας μας οι Γκερέρο, Φορτούνης ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Μαντί Καμάρα και σίγουρα ο Πέδρο Μάρτινς τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το… δεξί τη νέα σεζόν. Μετά από 11 ημέρες δυνατών προπονήσεων σε Ρέντη και Αυστρία, οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν το πρώτο τους φιλικό. Η νίκη με 3-0 κόντρα στην Βάτενς, ως αποτέλεσμα, δεν σημαίνει τίποτα. Αυτό που μετράει είναι από τη μια η εμφάνιση, από την άλλη η εφαρμογή στο γήπεδο όσων δουλεύει ο Πέδρο Μαρτίνς στις προπονήσεις με τους παίκτες.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Κι αυτό έγινε. Μέσα στο ματς ο Θρύλος αγωνίστηκε με τρεις διαφορετικούς σχηματισμούς. Ξεκίνησε με 4-2-3-1, στο δεύτερο μέρος είδαμε σύστημα 4-4-2 και για λίγα λεπτά δοκιμάστηκε και το 3-5-2. Εξίσου σημαντικό και το γεγονός ότι πολλά παιδιά από την Ακαδημία είναι πλέον μέλη της ομάδας και δείχνουν πώς μπορεί ο σύλλογος να βασιστεί επάνω τους.

Το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό για τέτοια εποχή. Οι παίκτες του Ολυμπιακού, με το πρώτο δείγμα «γραφής» τους άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον, για ωραία πράγματα. Αν και ήταν κουρασμένοι από τις δυνατές, καθημερινές προπονήσεις, έβγαλαν καλά στοιχεία και έδειξαν πώς βαδίζουν σε καλό δρόμο.

Έχουν αρχίσει να αντιλαμβάνονται τα θέλω του Μαρτίνς και ο χρόνος δουλεύει υπέρ τους. Κι αν σκεφτούμε ότι από την Κυριακή θα μπουν και τέσσερα νέα πρόσωπα στην ομάδα (σ.σ.: Χριστοδουλόπουλος, Φετφατζίδης, Μασούρας και Ευαγγέλου) η συνέχεια θα είναι πολύ καλύτερη.

Η ανάλυση του ματς

Σύστημα 4-2-3-1 επέλεξε ο Πέδρο Μαρτίνς για την αρχική ενδεκάδα του Θρύλου με αρκετά νέα πρόσωπα σε σχέση με την ομάδα της περσινής περιόδου. Στο κέντρο της άμυνας ο Βούκοβιτς και αριστερά ο Νικολής, στον άξονα ο Καμαρά με τον Μπουχαλάκη, στα άκρα ο Μανθάτης, στην κορυφή της επίθεσης ο Μάνος. Το βασικό στοιχεία που άλλαξε ο Πορτογάλος τεχνικός ήταν η ταχύτητα του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός είχε καλύτερο, πιο έντονο τέμπο στο παιχνίδι του.

Με καλή κυκλοφορία μπάλας και με πίεση, ψηλά, στον αντίπαλο. Με κίνηση από όλους τους παίκτες, ακόμα και τους επιθετικογενείς που γύρισαν προς τα πίσω για να βοηθήσουν να κλέψει την μπάλα ο Θρύλος. Ακόμα και ο Φορτούνης έτρεξε πολλά μέτρα για να καλύψει το χώρο, όταν η Βάτενς θέλησε να βγει στην κόντρα.

Αλλά και σταθερές από το παιχνίδι του Ολυμπιακού. Κατοχή της μπάλας και έλεγχος του ματς. Ο Θρύλος στα πρώτα 45 λεπτά είχε 62%, με τους Αυστριακούς στο 38%, ένα γκολ, ένα δοκάρι και ένα ακυρωθέν –λανθασμένα- γκολ. Όχι και άσχημα στο πρώτο φιλικό της σεζόν, για διάστημα 45 λεπτών. Ο Καμαρά συνεργάστηκε καλά με τον Μπουχαλάκη στον άξονα, ενώ το παιχνίδι από τα πλάγια ήταν μέσα στο «μενού» και μάλιστα οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς αναζήτησαν τη δημιουργία φάσεων από τις πτέρυγες.

Ενδεκάδα αλλαγμένη κατά τα 10/11 με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρος -μονάχα ο Καμαρά συνέχισε να αγωνίζεται- και διαφορετικό σύστημα. Ο Πέδρο Μαρτίνς μάλιστα άλλαξε και σύστημα. Με τον Θρύλο να έχει πλέον σχηματισμό 4-4-2 με το δίδυμο των Γκερέρο και Τζούρτζεβιτς στην επίθεση, Πάρντο και Βέργο στις πτέρυγες, Ανδρούτσο και Καμαρά στον άξονα, Τσιμίκα και Σάλιακα ως πλάγια μπακ, Ρομαό και Νικολάου στο κέντρο της άμυνας και τον Ανδρέα Γιαννιώτη κάτω από τα γκολπόστ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς, να δημιουργεί ευκαιρίες, αλλά να μην τις τελειώνει. Σε αυτή τη φάση της προετοιμασίας, όμως, το μοναδικό που δεν «καίει» τον Πορτογάλο τεχνικό είναι το γκολ. Προέχει να βγαίνουν οι φάσεις και η αποτελεσματικότητα στα τελειώματα θα έρθει. Πάλι παιχνίδι από το άκρα, πάλι έντονος ρυθμός από την πλευρά των ποδοσφαιριστών του Θρύλου. Αλλά ο Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε τις δοκιμές του. Κάποια στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο, έδωσε εντολή στον Ρομαό να πάει πιο μπροστά και το σύστημα του Ολυμπιακού έγινε για λίγα λεπτά 3-5-2, αφού τα μετόπισθεν αποτελούσαν οι Σάλιακας, Νικολάου και Τσιμίκας.

Δύο ακόμα γκολ στο διάστημα 46’-90’ από τον Γκερέρο που έδειξε πώς το έχει το γκολ, καλές συνεργασίες, δημιουργία φάσεων και πολλές τελικές. Όλα αυτά δείχνουν ότι ο Ολυμπιακός είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Το φιλμ του ματς:

2’ 0-1: Γκολάρα του Φορτούνη με βολέ έξω από το ύψος της μεγάλης περιοχής που κατέληξε στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του.

9’: Τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο! Αντεπίθεση με τον Φορτούνη να δίνει στα αριστερά για τον Βρουσάι που έβγαλε σε θέση βολής τον Μάνο, αλλά εκείνος σημάδεψε τη ρίζα του αριστερού δοκαριού.

11’: Σουτ του Σάντιν από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή, ο Χουτεσιώτης σε καλή θέση, έδιωξε την μπάλα.

31’: Λάθος του Ένγκελς, αλλά ο Χουτεσιώτης ήταν σε καίρια θέση, σταμάτησε τον Φιλίπ και διατήρησε αλώβητη την εστία του.

35’: Παράλληλο γύρισμα του Φορτούνη από τα δεξιά, σουτ του Μάνου, ο Όσβαλντ έδιωξε με δυσκολία.

39’: Σκοράρει ο Μάνος μετά την πάσα του Φορτούνη, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς υποδείχθηκε λανθασμένη σε θέση οφ σάιντ ο Φορτούνης!

50’: Έξυπνη πάσα του Τσιμίκα για τον Πάρντο, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, κερδίζοντας το κόρνερ.

56’: Πάσα για τον Τζούρτζεβιτς που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, πέρασε τον Όσβαλντ, αλλά ο Καμπρέρα πρόλαβε πριν τη γραμμή και έδιωξε σε κόρνερ.

57’: Σουτ του Πάρντο μετά το κόρνερ, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Όσβλαντ.

58’: Δυνατό σουτ του Καμαρά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστία του γκολκίπερ της Βάτενς.

62’: Σουτ του Σουμά, ο Γιαννιώτης σε καίρια θέση επενέβη άμεσα.

65’: Συνδυασμός Τζούρτζεβιτς και Βέργου με τον τελευταίο να αστοχεί από καλή θέση, μέσα από την περιοχή.

68’ 0-2: Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκερέρο, στη δεξιά γωνία του Όσβλαντ που δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.

83’ 0-3: Σέντρα του Πάρντο από τα δεξιά, ο Γκερέρο με κεφαλιά πέτυχε το τρίτο γκολ του Θρύλου.

Βάτενς : Όσβαλντ, Νούραουτερ, Καμπρέρα, Σβόμποντα, Νίτσλναντερ, Φίλιπ, Σαντίν, Μάντερ, Γεμπόα, Κάτνικ, Γιαουρέγκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Ένγκελς, Βούκοβιτς, Νικολής, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μανθάτης, Βρουσάι, Μάνος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ενδεκάδα αποτελούνταν από τους Γιαννιώτη, Σάλιακα, Ρομαό, Νικολάου, Τσιμίκα, Καμαρά, Ανδρούτσο, Βέργο, Πάρντο, Τζούρτζεβιτς και Γκερέρο,