Το πρώτο του φιλικό επί Πολωνικού εδάφους έδωσε η ομάδα μας απέναντι στην Πόγκον Στσέτσιν όπου αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1. Σκόρερ ο Γιάννης Μασούρας όπου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση.

Το πρώτο του φιλικό παιχνίδι επί πολωνικού έδωσε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Πόγκον Στσέτσιν. Οι Πειραιώτες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό με γκολ του Κοζουλί ισοφάρισαν στο 65′ με τον Γιάννη Μασούρα για το τελικό 1-1.

Απεσταλμένος στην Πολωνία: Κωνσταντίνος Τούμπανος

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Ο Πέδρο Μαρτίνς παράταξε μία αρκετά σύνθετη ενδεκάδα με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια, τους Παπαδόπουλο και Μπα στο κέντρο της άμυνας, τον Μασούρα στα δεξιά και τον Τσιμίκα στα αριστερά, τους Ανδρούτσο και Γκιλιέρμε στον άξονα, τους Βαλμπουενά και Μπρούνο στα φτερά και τους Κάιπερς και Σολδάνο ως επιθετικό δίδυμο.

Ο προπονητής της Πογκόν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα τους Στίπιτσα, Στετς, Ζεκ, Τριανταφυλόπουλος, Νούνες, Ποντστάβσκι, Κόζουλκ, Ντρίγκας, Γκουαροτσένα, Κόβαλτσικ, Φράκτσακ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια της εστίας, τους Γιάννη Μασούρα, Αβραάμ, Μπα και Τσιμίκα στην 4αδα της άμυνας. Στον άξονα, ξεκίνησαν οι Γκιγιέρμε και Ανδρούτσος, λίγο πιο μπροστά οι Μπρούνο και Βαλμπουενά, ενώ στην επίθεση αγωνίστηκαν οι οι Κάιπερς και Σολδάνο.  Η πρώτη φάση, λοιπόν, ανήκε στους τυπικά φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Ζεκ έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα, όμως, να καταλήγει άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 4’, ο Βαλμπουενά άλλαξε τρομερά τη μπάλα για τον Μασούρα, αυτός έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ωστόσο ο Σολδάνο δεν κατάφερε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Πειραιώτες μέχρι το 15′, κυκλοφορούσαν αρκετά καλά τη μπάλα, ωστόσο στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Στο 16’, ο Γιάννης Μασούρας απείλησε με σουτ από πλάγια θέση, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Για να φτάσουμε στο 19’, όπου οι Πολωνοί άνοιξαν το σκορ με τον Γκουαροτσένα, ο οποίος έπιασε ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 0-1. Σκορ που έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι Ποντένσε, Μαρτίνης, Βούκοβιτς, Τοροσίδης, Γκερέρο και Ντουρμισάι πέρασαν στη θέση των Βαλμπουενά, Τσιμίκα, Αβραάμ, Μπα, Κάιπερς και Σολδάνο. Οι Ρουμάνοι, λοιπόν, μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Συγκεκριμένα, απείλησαν στο 48’ και στο 54’ με κεφαλιές των Φράνκτσακ και Κόζουλικ, ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 65’, λοιπόν, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 1-1. Συγκεκριμένα, ο Γιάννης Μασούρας με πολύ ωραίο σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Επόμενη φάση για τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς ήταν στο 77’, όταν ο Γκερέρο έπιασε σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Το 1-1, λοιπόν, έμεινε μέχρι το φινάλε του ματς, με τον Ολυμπιακό να στρέφει, πλέον, την προσοχή του στο αυριανό φιλικό με την Μπερ Σεβά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Μασούρας, Αβραάμ (46’ Τοροσίδης), Μπα (46’ Βούκοβιτς), Τσιμίκας (46’ Μαρτίνης), Ανδρούτσος, Γκιλιέρμε (67’ Σουρλής), Μπρούνο, Βαλμπουενά (46’ Ντουρμισάι), Κάιπερς (46’ Ποντένσε), Σολδάνο (46’ Γκερέρο).

Πόγκον: Στίπιτσα, Στετς, Ζεκ, Τριανταφυλλόπουλος, Νούνες, Ποντστάβσκι, Κόζουλι, Ντρίγκας, Γκουαροτσένα, Κόβαλτσικ, Φράκτσακ

Μετά το 62′ έπαιξαν και οι: Μπούρστιν, Μπαρτκόβσκι, Παβλόβσκι, Λασίτσκι, Ματίνια, Σμολίνσκι, Κοζλόβσκι, Λιστκόβσκι, Χόστικα, Βεντριχόβσκι (81′ Μπενέντιτσακ), Μπενγιαμίνα.