Τρίτος σερί τίτλος για τις Ακαδημίες του Ολυμπιακού και το Εφηβικό τμήμα. Κερδίζοντας τον Πρωτέα Βούλας με 2-0 στους τελικούς έχουν ως στόχο πλέον το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, που κατέκτησαν, το οποίο το κατέκτησαν και την περσινή χρονιά.

Το εφηβικό τμήμα του Θρύλου, όντας σαφώς ανώτερο από τον Πρωτέα, έκανε το 2-0 στους τελικούς, κερδίζοντας έτσι για 3η σερί σεζόν το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ.

Στόχος πλέον για τους «μικρούς» του Θρύλου, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων, το οποίο κατέκτησαν στη Κρήτη την περσινή σεζόν.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Με μπροστάρηδες τους Κολοβέρο και Ζευγαρά, ο Θρύλος επέβαλε το ρυθμό του, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-7 υπέρ του.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Θρύλου πίεσαν στην άμυνα, οδηγώντας σε αρκετά λάθη τα νεαρά παιδιά του Πρωτέα Βούλας. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 28-39.

Με ένα σερί 4-0 οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη αύξησαν την διαφορά στους 15 πόντους (28-43 στο 22′), με την ομάδα της Βούλας να αντιδρά, να εκμεταλλεύεται τα αμυντικά κενά της ομάδας μας και να μειώνει στους 9 (35-44 στο 24′).

Οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 10-2 και ανέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο (+17, 37-54 στο 28′), τον οποίο διατήρησαν σταθερα μέχρι και την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου (42-56).

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν να ροκανίσουν την διαφορά και κατάφεραν να μειώσουν στους 9π. (49-58 στο 33′). Με σερί τρίποντα, όμως, ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι τους έκοψε τα φτερά (49-64 στο 34′).Το τελικό σκορ ήταν το 74-65, με τον Θρύλο να προσθέτει ακόμη μια επιτυχία…