Με το «αριστερό» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός, που αυτοκτόνησε κυριολεκτικά και ηττήθηκε με 67-68 από τη Ζάλγκιρις στο ΣΕΦ... Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τη Ζάλγκιρις στο ΣΕΦ, για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Στόχος των «ερυθρόλευκων» φυσικά η νίκη, προκειμένου να μπουν με το δεξί στη διοργάνωση.

Γκριμάου: «Πολύ δύσκολος αντίπαλος ο Ολυμπιακός…»

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άρχισε τους Σλούκα, Χάρισον, Χαραλαμπόπουλο, Ζαν-Σαρλ και Έλις, ενώ o Mάρτιν Κριστιάν Σίλερ ξεκίνησε τους Γουόλκαπ, Χάγες, Βαστούρια, Γκριγκόνις και Λοβέρν.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με δύο τρίποντα και ένα λέι-απ του Χάρισον ευτύχησαν να προηγηθούν με 8-2. Στη συνέχεια, η Ζάλγκιρις αντέδρασε και μείωσε σε 10-7 με κάρφωμα του Λοβέρν στο 5′. Μάλιστα, η λιθουανική ομάδα με ένα σερί 8-0 κατάφερε να προσπεράσει τον Ολυμπιακό και να περάσει μπροστά στο σκορ με 10-11. Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα μετά από μερικούς πόντους Γιοκουμπάιτις να έρθει το 12-18. Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε στους τρεις πόντους (15-18), με τη Ζάλγκιρις όμως να παρουσιάζεται πολύ σκληρή αμυντικά και να χτίζει ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (15-23) με ένα σερί 5-0, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (18-23) διαμόρφωσε ο Σλούκας με buzzer-beater τρίποντο.

Με την ίδια αμυντική προσήλωση και την εκπληκτική κυκλοφορία της μπάλας άρχισε την δεύτερη περίοδο η λιθουανική ομάδα, η οποία προηγήθηκε με 22-27 μετά από κάρφωμα του Γκέμπεν. Ο Ολυμπιακός με υπομονή στο παιχνίδι του κατάφερε σιγά σιγά να ροκανίσει τη διαφορά, με τους Τζένκινς και Πρίντεζη να ισοφαρίζουν από τα δικά τους καλάθια σε 29-29, στο 15′. Έπειτα, η Ζάλγκιρις προσπαθούσε να διατηρήσει με νύχια και με δόντια τις όποιες διαφορές πήρε (29-31 και 33-24), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με το πλάνο τους σε άμυνα και επίθεση πέρασαν μπροστά με 35-34 με καλάθι του Βεζένκοβ. Το σκορ της δεύτερης περιόδου και συνάμα του πρώτου ημιχρόνου «έγραψε», 57” πριν από τέλος ο Μάρτιν (37-34).

Αρκετά καλά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και με μεθοδικότητα κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ, την ώρα που ο Έλις «έγραψε» το 41-36 μετά από ασίστ του Χάρισον. Η Ζάλγκιρις μείωσε εν συνέχεια και ισοφάρισε με δύο εύστοχες βολές για το 41-41, με τον Ολυμπιακό από εκεί και έπειτα να πατάει το πόδι στο.. γκάζι. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν στην αντεπίθεση με τα τρίποντα των Σλούκα και Βεζένκοβ αλλά και το κάρφωμα του Μάρτιν για το 49-41. Η ομάδα του Πειραιά, έπειτα από το τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο προπονητής της λιθουανικής ομάδας, ευτύχησε να προηγηθεί με +11 μετά το έμμεσο τρίποντο του Βεζένκοβ για το 52-41. Ο Ρούμπιτ με σουτ από τα πέντε μέτρα «έριξε» τη διαφορά στους οκτώ (53-45), 01:27 πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, με τον Μάρτιν να διαμορφώνει το 58-47, το οποίο ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα άρχισε με τη Ζάλγκιρις να μειώνει γρήγορα σε 58-52 έπειτα από σουτ του Γκριγκόνις και τρίποντο του Μιλάκνις. Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι έμοιαζαν να ελέγχουν το ματς, έχασαν σιγά σιγά τη διαφορά, με αποτέλεσμα η πρωταθλήτρια Λιθουανίας να μειώσει σε 62-60 με τον Λοβέρν, τρία λεπτά περίπου πριν από την ολοκλήρωση του ματς. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα φαινόταν ότι είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωση και αυτό έφερε ως αποτέλεσμα να έρθει το ματς στον πόντο μετά από έμμεσο τρίποντο του Γιοκουμπάιτις για το 64-63. Τα τελευταία λεπτά και παράλληλα δευτερόλεπτα εξελίχθηκαν σε θρίλερ, με τον Ολυμπιακό από το 67-63 μετά το έμμεσο τρίποντο του Σπανούλη για το 67-63 να δέχεται ένα σερί 5-0 με το τρίποντο του Γουόκαπ και τις ευστοχές βολές του Γιοκουμπάιτις για να… αυτοκτονήσει και να χάσει ένα δικό του παιχνίδι με 67-68.

Δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8, Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9(2τρ., 5 ασ.), Σλούκας 6 (1τρ., 7 ασ.), Μάρτιν 12, Βεζένκοφ 8(1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3, Ζαν Σαρλς 2, Τζένκινς 5(1), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7.

Ζαλγκίρις (Σίλερ): Γουόκαπ 6(2), Λεκάβιτσους 6, Χέιζ 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 6 (2), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (1), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (1), Λοβέρν 13.