Με το καλημέρα ο Θρύλος νίκησε μέσα στη «ζούγκλα» του ΠΑΟΚ 0-3 και έβαλε την τάξη από νωρίς χωρίς να αφήσει περιθώρια να αντιδράσει δικέφαλος...

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague ο Ολυμπιακός που επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (23-25, 27-29, 18-25) του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και απέκτησε εξ΄αρχής σημαντικό προβάδισμα στη «μάχη» για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας.  Οι Πειραιώτες άρχισαν ιδανικά την κούρσα του φετινού «μαραθωνίου» και έκαμψαν την αντίσταση των Θεσσαλονικέων σε βάρος των οποίων κυριάρχησαν, σε μια αναμέτρηση από την οποία δεν έλειψε η ένταση. Συγκεκριμένα στο 2ο σετ, ο αγώνας διεκόπη για 17 λεπτά, εξ’ αιτίας της συμπεριφοράς των οπαδών των γηπεδούχων οι οποίοι επιδόθηκαν σε ρήψεις αντικειμένων από το γνωστό πλέον σημείο της  κερκίδας  προς το σημείο στο οποίο βρίσκονταν οι αναπληρωματικοί του Ολυμπιακού.

Κατά τα λοιπά εκ των πρωταγωνιστών της νίκης του Ολυμπιακού, ήταν ο πρώτος σκόρερ Γκαζμέντ Χουσάι με 18 πόντους και 64% στην επίθεση όπως και οι Μίχαλ Φίνγκερ με 15 (14/23 επ.) και Ρόλαντ Γκέργκι με 12, ενώ ακολούθησαν ο Βουλκίδης με 9 (8/9 επ. 1 μπλοκ) και ο Πετρέας με 4.

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Καθάρισε με Χουσάϊ το πρώτο σετ!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην έναρξη του αγώνα με 3-1, όταν δέχθηκε ένα 3-0 σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 4-3. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δυο διαδοχικούς πόντους και με άσσο του Γκέρκι ανέκτησαν το προβάδισμα με 4-5 το οποίο έχασαν προσωρινά στη συνέχεια μέχρι το 12-11. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 12-13 και οδηγούσε στο σκορ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 18-17, για να ισοφαρίσει ο Γκέργκι σε 18-18, νικώντας το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ, ο οποίος ξέφυγε μετά από ώρα με +2 για 20-18.  Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με ένα 3-0 σερί για την ισοφάριση αρχικά σε 20-20 μετά από μπλοκ του Πετρέα, και το προβάδισμα με 20-21 με τον Χουσάϊ. Ο Ίλινιχ ισοφάρισε σε 21-21 αλλά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 21-22 μετά από λάθος του ΠΑΟΚ στο σερβίς. Ακολούθησε νέα ισοπαλία από τον πρώτο χρόνο του Χαραλαμπίδη και προβάδισμα των γηπεδούχων στο 23-22. Ωστόσο στο σημείο αυτό ανέλαβε δράση ο Γκαζμέντ Χουσάϊ ο οποίος πήρες τις τρεις τελευταίες επιθέσεις και μετέτρεψε το 23-22, σε 23-25 δίνοντας το προβάδισμα με 1-0 στα σετ στο Θρύλο!

Σχεδόν μια… ώρα (52’) μετά έφτασε στο 2-0!

Το 2ο σετ, ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 2-1 σε 2-4 και να διατηρεί το +2 με τον Φίνγκερ στο 3-5. Ο Χουσάι αύξησε για πρώτη φορά στους τρεις πόντους το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 3-6, αφού νίκησε το διπλό μπλοκ των γηπεδούχων. Ο Φίνγκερ επανέφερε το +3 στο 4-7 και ο Χουσάι αύξησε τη διαφορά στο +4 για το 8-4 που μαρτυρούσε ότι ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει το παιχνίδι του στο σημείο αυτό. Με ωραία ενέργεια ο Τερβαπόρτι διαμόρφωσε το 5-9 και ο Βουλκίδης το 6-10, με τους Θεσσαλονικείς να πλησιάζουν σε 9-10 στη συνέχεια. Το 3-0 σερί του ΠΑΟΚ, σταμάτησε ο Ρόλαντ Γκέργκι για το 9-11 και ο ίδιος παίκτης διατήρησε το +2 στο 10-12. Όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο προηγήθηκαν μετά από ώρα με 13-12. Μετά το 14-13 που ακολούθησε ο Ολυμπιακός με δυο σερί πόντους του Χουσάι προηγήθηκε και πάλι με 14-15 και διεύρυνε στο 3-0 το σερί του μετά από επίθεση άουτ του ΠΑΟΚ για να ξεφύγει με +2 στο 14-16. Με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη διαμορφώθηκε το 15-17 και από άστοχο σερβίς του Σωτηρίου το 16-18 και ακολούθησε το 17-19. Μετά το 18-19 ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 15 λεπτά εξ’ αιτίας ρήξης αντικειμένων από την κερκίδα των οπαδών του ΠΑΟΚ προς τους αναπληρωματικούς του Ολυμπιακού.  Στην επανέναρξη του αγώνα μετά το 19-20 που ακολούθησε οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 20-20, με τον Ασπιώτη να δίνει ξανά το προβάδισμα στο 20-21. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αλλά ο Χουσάϊ έβαλε ξανά στη θέση του οδηγού τον Ολυμπιακό για το 21-22 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν και πάλι πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Στο σημείο αυτό ο Χαραλαμπίδης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους οι οποίοι πήγαν για πρώτη φορά στο σετ μπολ, αλλά ο Φίνγκερ με πλασέ ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησε το δεύτερο σετ μπολ για τον ΠΑΟΚ με τον Ίλνιχ με 25-24, με τον Φίνγκερ να ισοφαρίζει ξανά σε 25-25. Μετά από σερβίς του Βουλκίδη που κατέληξε άουτ οι γηπεδούχοι πήγαν στο τρίτο σετ μπολ, όμως ο Φίνγκερ ισοφάρισε για τρίτη φορά σε 26-26 δίνοντας παράταση στο σετ. Ο αρχηγός του Θρύλου, Γιώργος Πετρέας έδωσε το προβάδισμα και το πρώτο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ στο 26-27, με τον Τακουρίδη να ισοφαρίζει σε 27-27. Ο Φίνγκερ ωστόσο, έδωσε ξανά τη λύση, πετυχαίνοντας το 27-28 με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται το δεύτερο σετ μπολ και να παίρνει το σετ με 27-29, ύστερα από επίθεση των γηπεδούχων που κατέληξε άουτ.

Κυρίαρχος στο 3ο σετ και νικητής ο Θρύλος!

Στο 3ο σετ, ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 1-4 και έφτασε στο 3-6 με άσσο του Γκέργκι, ενώ ενδιάμεσα είχε μειώσει ο ΠΑΟΚ σε 3-4. Ο Χουσάϊ διατήρησε το +3 στο 5-8 και ο Βουλκίδης στο 6-9 με πρώτο χρόνο ενώ ο Φίνγκερ με μπλοκ αύξησε στο +4 το προβάδισμα στο 7-11. Ακολούθησε ένα 2-0 σερί με το οποίο μείωσε ο ΠΑΟΚ σε 9-11, αλλά ο Φίνγκερ με κερδισμένο μπλοκ άουτ επανέφερε το +3 στο 9-12.  Το ίδιο έπραξε και ο Γκέργκι για το 10-13, με τον Χουσάϊ να δίνει ξανά τον «αέρα» του +4 στο 10-14. Στη συνέχεια ο Γκαζμέντ Χουσάι με τον δεύτερο σερί του πόντο αύξησε για πρώτη φορά στο ματς τη διαφορά στους 5 πόντους γράφοντας το 10-15 με το σερί του Ολυμπιακού να διευρύνεται στο 4-0 για το 10-16. Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν απόλυτα και διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 14-21 και στο 15-22 με πάιπ του Χουσάϊ. Με προσπάθεια του Ασπιώτη, ο Ολυμπιακός πήγε στο ματς μπολ με 17-24 για να φτάσει στο 18-25 με τον Χουσάϊ και να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 3-0 σε 1.51.  23-25 (31’), 27-29 (52’), 18-25 (28’)

1ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 23-25

2ο σετ: 4-8, 14-16, 20-21, 27-29

3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 18-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 15 (14/23 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Χουσάϊ 18 (18/28 επ., 57%υπ.-39%αρ.), Βουλκίδης 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/3 επ.), Γκέργκι 12 (8/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33%υπ.-14%αρ.), Κοκκινάκης –λ (83%υπ.-67%αρ.)/ Ασπιώτης 2 (2/2 επ.), Ριζόπουλος, Στιβαχτής

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 12 (12/23 επ., 60%υπ.-48%αρ), Χαραλαμπίδης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 άσσοι), Τακουρίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ίλνιχ 11 (8/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50%υπ.-22%αρ.), Μπούτος 4 (4/9 επ.), Στεφάνου –λ (65%υπ.-43%αρ.)/ Σωτηρίου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ, Γάτσης 1 (1/1 επ.), Τερζής, Εφραιμίδης