Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Δάφνης στον Άγιο Δημήτριο με σκορ 113-62 για την 20η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, έφτασε τα 135 σερί ματς αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις και 117 συνεχόμενα στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Δάφνης στον Άγιο Δημήτριο με σκορ 113-62 για την 20η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, έφτασε τα 135 σερί ματς αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις και  117 συνεχόμενα στο πρωτάθλημα.

Ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 19 πόντους προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +28. Από εκεί και έπειτα οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη είχαν ένα εύκολο μεσημέρι. Πρώτη σκόρερ των αήττητων νταμπλούχων Ελλάδας η Μπασάρα Γκρέιβς με 26 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Τζέσικα Τόμας με 20.

Προφυλάχθηκε η Εβίνα Σταμάτη λόγω ενοχλήσεων, ενώ εκτός έμεινε η εμπύρετη Πηνελόπη Παυλοπούλου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα με την Γκρέιβς να σκοράρει πέντε σερί πόντους για το 0-5. Η Αμερικανίδα φόργουορντ σέντερ πέτυχε και το επόμενο δίποντο, με την Γιουρτσένκοβα να πραγματοποιεί το 3-11.

Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου μείωσε, η Γέμελος πέτυχε το 8-14, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 11 πόντους μετά από τρίποντο της Τόμας (10-21). Ο Θρύλος συνέχισε σε αυτόν τον ρυθμό, η Γκρέιβς με γκολ φάουλ να στέλνει το ματς στο 12-26.

Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-34 μετά από δίποντο της Νικολοπούλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στην δεύτερη περίοδο. Είχε προβάδισμα 18 πόντων (20-38) με δίποντο της Λούκα, με την Νικολοπούλου να ακολουθεί για το 24-40 και η Σταμολάμπρου με λέι απ για το 24-42.

Ο Θρύλος πέρασε με 20 πόντους μετά από ντράιβ της Γέμελος (26-46), με την Γιουρτσένκοβα να διαμορφώνει το 26-48 με σουτ από τα 5 μέτρα. Η Γκρέιβς πέτυχε νέο τρίποντο για το 26-51, ενώ με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα 28 πόντων (26-54) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η Γέμελος παρέμεινε ενεργή στο σκορ, πέτυχε δύο τρίποντα για το 28-60, με τις δύο ομάδες να περνούν στα αποδυτήρια, έχοντας 28 πόντους απόσταση (34-62).

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 30 πόντους (34-64) με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ η Νικολοπούλου αργότερα με νέο λέι απ έγραψε το 38-68. Η Τόμας με τρίποντο έφερε το ματς στο double score (36-72), με την Σταμολάμπρου και την Γιουρτσένκοβα να σκοράρουν αμφότερες για το 37-77. Η Δάφνη έτρεξε ένα 5-0 σερί, το οποίο σταμάτησε με τρίποντο η Τόμας, για να ακολουθήσει η Σταμολάμπρου για το 43-82.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το ματς στο 45-87, ενώ γρήγορα προηγήθηκε με 50-93 δύο λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου. Το τρίποντο της Σταμολάμπρου έκανε το 53-96, η Γέμελος πέτυχε νέο τρίποντο ενώ η Αυτζή με λέι απ έγραψε το 54-101.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, ο Θρύλος παρέμενε μπροστά με 47 πόντους (56-103), ενώ στη συνέχεια η Λούκα από τις βολές διαμόρφωσε το 58-108. Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα στον Άγιο Δημήτριο και έφτασε τις 20 σερί νίκες στο πρωτάθλημα για την φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-34, 34-62, 45-87, 62-113

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Λανγκ 10 (2), Κόουλινγκ 19 (3), Τσέρι 14 (2), Μαγκλάρα 10, Κοντογεώργου 4, Γκριτζά 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γκρέιβς 26 (2), Γιουρτσένκοβα 11, Γέμελος 18 (3), Τόμας 20 (3), Νικολοπούλου 6, Σταμολάμπρου 17 (3), Λούκα 9, Αυτζή 6, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου, Κοσμά.