Οι ερυθρόλευκοι δίχως να δυσκολευτούν ιδιαίτερα έκαναν περίπατο επί του Ρεθύμνου στη Κρήτη, κερδίζοντας με 58-92

Το Ρέθυμνο αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στη Κρήτη για την 21η αγωνιστική της Basket League, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 58-92 χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα παρά τις απουσίες που είχαν.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να επιβάλει τον ρυθμό του και να προηγείται με 2-8 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου με τον Νικόλα Μιλουτίνοφ να έχει συμβάλλει κατά πολύ στο προβάδισμα των ερυθρόλευκων. Οι Πειραιώτες συνέχισαν σταθερά στον ίδιο ρυθμό χωρίς να επιστρέψουν στο Ρέθυμνο να ισορροπήσει. Με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να κλείνει την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά με 6-16.

Οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν το ίδιο συγκεντρωμένοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέρνοντας ένα αρκετά καλό προβάδισμα έναντι του Ρεθύμνου. Ο Μπριάντε Ουέμπερ πήρε προσπάθειες πι οποίες έδωσαν μία καλή διαφορά στον Ολυμπιακό, αφού ο Αμερικανός πέτυχε 8 πόντους. Οι Πειραιώτες εκτόξευσαν τημ διαφορά στους 18 πόντους τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με 18-36, με την ομάδα της Κρήτης να αντιδρά και να μειώνει στους 13 (25-38) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 18 πόντους μετά από ατομικές προσπάθειες του Γουίλιαμς-Γκος, αλλά και ασίστ του ίδιου στον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχισε ακάθεκτη και με κάρφωμα του Ζακ ΛεΝτέι στον αιφνιδιασμό έκανε το 28-52. Το Ρέθυμνο έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 10-0 έφερε το σκορ στο 38-52. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με καλάθι και φάουλ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 41-62, το όποιο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ διεύρυνε και άλλο το προβάδισμα της, φτάνοντας στο 47-73, έπειτα από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μάντζαρη και ένα καλάθι και φάουλ του Ζακ ΛεΝτέι. Οι Πειραιώτες δεν έμειναν εκεί και με τρίποντα των Τουπάν  και Βεζέκνοφ εκτόξευσαν το σκορ στο 47-81 και τους 34 πόντους. Με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν, εντέλει με 58-92 χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Κ., Τσώνος, Παπαθανασίου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-16, 25-38, 41-62, 58-92

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6 (2), Σιγκούνας 3 (1), Μπαρτ 4, Κλάντον, Χίκι 15 (1), Οικονομόπουλος 3 (1), Γλυνιαδάκης 6, Ραζής 8 (1), Ντάνιελς 8 (9 ριμπάουντ), Μπάντερ 3 (1), Τζόουνς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Μιλουτίνοβ 14 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 11 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Γουίλιαμς Γκος 14 (8 ασίστ), ΛεΝτέι 22 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1), Αγραβάνης 3 (1),  Μπόγρης 2, Τουπάν 8 (1), Γουέμπερ 9.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου Cretan Kings:  16/38 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 5/6 βολές, 23-13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα,  11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 31/45 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 12/18 βολές, 33-3 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 5 λάθη.