Ο Ολυμπιακός Β' αναδείχθηκε ισόπαλος απέναντι στην ομάδα της Παναχαϊκής για την 11η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Ολυμπιακός Β‘ αντιμετώπισε την ομάδα της Παναχαϊκής εκτός έδρας, για την 11η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δέχθηκαν γκολ στις καθυστερήσεις που διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Το σερί χωρίς ήττα για την ομάδα του Ιμπαγάσα συνεχίστηκε, όμως απέναντι στην ομάδα της Πάτρας (που δεν έχει νίκη) θα μπορούσε να έρθει και η νίκη.

Η ροή του αγώνα:

Πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός Β’ μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση. Μάλιστα, κατάφερε στο 11ο λεπτό μετά από μπαλιά του Σαπουντζή στον Αργυρίου, ο οποίος με τη σειρά του πέρασε τη μπάλα στη περιοχή. Εκεί βρισκόταν ο Μπα, που πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης στο 15′ έχασε καλή ευκαιρία για γκολ. Στο 18΄ο Βρουσάι με μακρινό-σουτ «έμπνευση» πήγε να σκάψει τον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής που έκανε φοβερή απόκρουση. Στο 21′ τεράστια ευκαιρία για το 0-2 που έχασε ο Παπακανέλλος. Μετά το ημίωρο απείλησαν για πρώτη φορά και οι γηπεδούχοι με σουτ του Χριστόπουλου.

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή βγήκε με διαφορετικό σχήμα και πρόσωπο στο ματς. Άρχισε να πιέζει και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Στο 53′ ο Παπαδούδης έκανε μεγάλη επέμβαση στον Αλίμπε. Στη μία ώρα παιχνιδιού,  ο Ντε Ολιβέιρα είχε πολύ καλή φάση σε σχεδόν άδειο τέρμα.

Στο 67′ η Παναχαϊκή μετά από κόρνερ είχε κεφαλιά του Μπαρέ στο δοκάρι. Οι Πατρινοί συνέχισαν να απειλούν χάνοντας δύο ευκαιρίες σε ένα λεπτό, στο 70′ και στο 71′ με Λιοφάγο και Νάστο. Ο Μπα έχασε μεγάλη ευκαιρία σε σχεδόν κενό τέρμα αλλά δεν πρόλαβε να κάνει επαφή με τη μπάλα στο 73ο λεπτό. Στο 77′ η Παναχαϊκή πήρε πέναλτι για μαρκάρισμα του Καράκουτη στον Τραορέ. Ωστόσο ο Παπαδούδης το απέκρουσε και διατήρησε το 0-1 για τον Ολυμπιακό Β’.  Στο 88′ μάλιστα, ο  Παπαδούδης έπιασε κεφαλιά του Μπαρέ. Ωστόσο, στο 92′ μετά από σέντρα του Λιοφάγου, ο Μπαρέ με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-1, δύο λεπτά πριν το τέλος.

Οι συνθέσεις

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Παραστατίδης (72′ Πετράτος), Καραγιάννης, Λιοφάγος, Μπάρετ, Γρηγορόπουλος (84′ Ζέκοφ), Γκανσιέρ (46′ Πατρινός), Αλίμπε (72′ Τραορέ), Χριστόπουλος, Α. Αποστολόπουλος (34′ Ντε Ολιβέιρα) και Νάστος.

Ολυμπιακός Β’: Παπαδούδης, Μπα, Βρουσάι, Σγουρός (86′ Κατσουλίδης), Παπακανέλλος (81′ Μαυρουδής), Κ. Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Σαπουντζής, Κεϊτά (81′ Κεραμιδάς), Καράκουτης (86′ Τσέλιος) και Αργυρίου (89′ Βλαχομήτρος).