Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε και από το Αγρίνιο ο Ολυμπιακός ξανά με ανατροπή, όπου επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-1 και συνεχίζει το κυνήγι της κορυφής.

O Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για την 25η αγωνιστική της Super League. Με πολλές αλλαγές αλλά και επιθετικό σχήμα ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ παράταξε την ομάδα με 4-4-2.

Οι εντεκάδες των ομάδων:

Αυτό θα πει ΣΕΒΑΣΜΟΣ: Αποθέωση από τους οπαδούς της Άστον Βίλα για τον κόσμο του Θρύλου! (pic)

Ολυμπιακός : Πασχαλάκης – Κίνι, Βέζο, Ρέτσος, Ορτέγκα – Ιμπόρα, Τσικίνιο, Ποντένσε, Καμπράλ – Μασούρας, Ελ Κααμπί.

Παναιτωλικός: Τσάβες-Μαυρίας, Μαλής, Οικονόμου, Ταμπίτζε-Μπουζούκης, Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες-Ντουάρτε, Ντίας,

View this post on Instagram

A post shared by Olympiacos FC (@olympiacosfc)

Ενός λεπτού σιγή και 57 μαύρα μπαλόνια

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή από τις δύο ομάδες στην μνήμη των θυμάτων των Τεμπών και αφέθηκαν στον ουρανό 57 μαύρα μπαλόνια ένα για κάθε ψυχή που χάθηκε τόσο άδικα εκείνη την μέρα.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι πιέζοντας αρκετά τους γηπεδούχους, δίχως όμως να υπάρχει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Χωρίς πολλές φάσεις τα πρώτα 20λεπτα του αγώνα με τις δυο ομάδες ωστόσο να τρέχουν αρκετά και να προσφέρουν καλό θέαμα. Πρώτες καλές φάσεις στον αγώνα από τους ερυθρόλευκους με τον Ποντένσε στο 19′ και ένα λεπτό αργότερα με τονσουτ το Μασουρά να περνάει άουτ.

Κατοχή και αρκετές πρωτοβουλίες για τους Πειραιώτες…

Ανέβαζε ρυθμούς ο Ολυμπιακός με αρκετά σουτ και ευκαιρίες από Ποντένσε Μασούρα και Καμπραλ.

Άτυχος ο Ιμπόρα που σούταρε μετά την κεφαλιά πάσα του Ελ Κααμπί και είδε τον Τσάβες να βγάζει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ.

33′ 1-0 ο Παναιτωλικός

Με άπιαστο σουτ του Φρεντερίκο Ντουάρτε από κοντά με κακή αντίδραση της άμυνας του Ολυμπιακού

Στο δεύτερο ημίχρονο

Χλιαρό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος χωρίς κάποια σπουδαία φάση…

59′ Τριπλή αλλαγή απο τον Μεντιλίμπαρ

Ο Εσε στην θέση του Ιμπόρα, στην θέση του Καμπλάρ ο Μάρτινς και ο Γιόβετιτς πέρασε αντί του Μασούρα

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός κλείνοντας τους Αγρινιώτες στα καρέ τους χωρίς να έχει την μεγάλη ευκαρία.

72′ ΓΚΟΛ για τον θρύλο και 1-1!

Ο Ζέλσον κινήθηκε από τα άκρα, έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στον Τορεχόν και από εκεί στα δίχτυα για το 1-1 μετά από πάσα Ποντένσε.

Ολική ανατροπή στο 79′ με Ελ Κααμπί και 1-2!

Ο Ελ Καμπί κλέβει τη μπάλα από τον Μαλή, περνάει τον Τσάβες και ο Στάγιτς στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα τη στέλνει στα δίχτυα.

83′ άτυχος ο Ζέλσον  τραυματίστηκε και έφυγε κατευθείαν για τα αποδητήρια, τον τράβηξε πίσω το πόδι και εβάλε τα κλάματα.

Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός ανησύχησε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια αλλά η εντυπωσιαή επέμβαση του Πασχαλάκη απέτρεψε την ισοφάριση