Ο Ολυμπιακός προσπάθησε και παρά την ήττα στην Πολωνία από τους τρεις φορές συνεχόμενους πρωταθλητές έδειξε ότι είναι...«θρύλος»!

Ο Ολυμπιακός κοίταξε «κατάματα» τους πρωταθλητές Ευρώπης και Πολωνίας αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ από τη Ζάκσα. Απέδειξαν με την εμφάνιση τους ότι άξια βρίσκονται ανάμεσα στις μεγάλες ομάδες του CEV Champions League.

Οι «Ερυθρόλευκοι» πάγωσαν την έδρα της επί 3 χρόνια σερί πρωταθλήτριας Ευρώπης παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-23. Ωστόσο στη συνέχεια, έχασε το δεύτερο σετ με 25-20 για την ισοφάριση των Πολωνών.

Θέλει να φύγει από τον Ολυμπιακό για τη Ζιράτ ο Στερν!

Στα δύο τελευταία σετ απέδειξε πως έχει την ικανότητα να διεκδικήσει την πρόκριση από τον όμιλο καθώς απέναντι στο πολωνικό μεγαθήριο, στάθηκε πολύ καλά και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 28-26 στο τρίτο σετ και με 31-29 σε ένα φοβερό 4ο σετ. Δεν άφησε ποτέ το ματς ακόμα και όταν βρέθηκε με 7 πόντους πίσω στο 3ο σετ. Μάλιστα κατάφερε να κάνει την ανατροπή όμως οι Πειραιώτες αδικήθηκαν από τους διαιτητές που δεν καταλόγισαν στα κρίσιμα σημεία ούτε μια φάση υπέρ τους.

Οι «Ερυθρόλευκοι» έδειξαν πως ήταν ανώτεροι από την Ζάκσα στο 4ο σετ και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση σε 2-2 σετ, όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης πέτυχαν τελικά την ανατροπή. Προσπάθησαν να τελειώσουν το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός όμως με μεγάλες άμυνες, «έσβησε» 4 match ball των γηπεδούχων ενώ έφτασε σε 2 set ball. Δεν κατάφερε όμως να πάρει το σετ με λάθη στα σερβίς και στο τέλος ένα πόντος του Σμιθ χάρισε τη νίκη στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στους Πολωνούς.

Οι σκόρερ της αναμέτρησης:

Για την Ζάκσα πρώτος σκόρερ ήταν ο ασταμάτητος Κάζμαρεκ με 22 πόντους, ο Μπέντνορζ και έχει 13 και ο Σμιθ 12, ενώ για τους «ερυθρόλευκους» πρώτος σκόρερ ήταν ο Στερν με 19 πόντους. 13 είχε ο Σάλβα Ιντάλγκο και 12 πρόσθεσε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης.

Ήταν μία σπουδαία εμφάνιση από τον Ολυμπιακό που έχασε για πολύ λίγο τα δύο τελευταία σετ κόντρα σε μία ομάδα πολύ ισχυρότερη ομάδα.

Αξίζει τα τρία εντός έδρας ματς για τους ομίλους στο Ρέντη, σε ένα ανακαινισμένο γήπεδο, να είναι γεμάτα από κόσμο για αυτή την ομάδα. Υπενθυμίζουμε πως το πρώτο εντός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι για τους Πειραιώτες είναι στις 29/11 κόντρα στην Ροζελάρε.