Σημαντική επιτυχία για τον Απόστολο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο.

Μετά την πέμπτη θέση που κατέκτησε στα 100μ. ύπτιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 25άρας πισίνας στη Μελβούρνη, ο Απόστολος Χρήστου αναδείχθηκε έκτος στα 50μ. ύπτιο, πανηγυρίζοντας μία ακόμη διάκριση στην καριέρα του.

Ο πρωταθλητής του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού, στον… δεύτερο τελικό του αγωνίσματος, στη μεγάλη διοργάνωση της Αυστραλίας, πραγματοποίησε πολύ καλό δεύτερο «25άρι» και τερμάτισε σε 23.10 και στην έκτη θέση (πρώτος ο Ράιαν Μέρφι, με 22.64). Με τον κολυμβητή του Θρύλου να ολοκληρώνει με δύο πολύ καλές θέσεις την παρουσία του στη Μελβούρνη, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, στα αγωνίσματα του ύπτιου.

Ο τελικός των 50μ. ύπτιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος πραγματοποιήθηκε σε δύο… δόσεις (εξαιτίας τεχνικού προβλήματος των διοργανωτών και σήμα άκυρης εκκίνησης την πρώτη φορά).