Ο Θρύλος παίζοντας εξαιρετικά, νίκησε τους προκλητικούς Τούρκους και πέρασε στους «8» της διοργάνωσης, και πλέον βλέπει ΜΟΝΟ τη κούπα και τίποτε άλλο. Ο αυτοκράτορας είναι εδώ.

Οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν όπως έπρεπε μετά το πρώτο ματς στην Τουρκία όπου κέρδισαν με 1-3 σετ απέναντι στην Μπουγιούκσεχιρ, αφού υπέταξαν με 3-1 σετ τους Τούρκους και στο Μελίνα Μερκούρη. Παίζοντας εξαιρετικά η ομάδα του Μουνιόθ πέρασε στις 8 κορυφαίες ομάδες του CEV CUP, ενώ πλέον το ταβάνι της είναι η κατάκτηση της κούπας. Τεράστια εμφάνιση από τον Αλεξίεφ!

Ολυμπιακός: Στην Ελβετία τα «λιοντάρια» με φόντο την κούπα

Οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο με βασικούς τον Γιώργο Πετρέα, τον Μάρκους Μπέμε, τον Γκάβιν Σμίτ, τον Εμίρ Τερβαπόρτι, τον Τέοντορ Αλεξίεφ, τον Γέρουν Ραουβέρντικ και τον Νίκο Στεφάνου. Οι Τούρκοι πήραν νωρίς το προβάδισμα με 3-7, με τον κόουτς Μουνιόθ εσπευσμένα να καλεί τάιμ άουτ. Έπειτα οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω με σκορ 5-10 αλλά πήραν εύκολους πόντους με μπροστάρη τον Πετρέα με έναν άσο για το 9-11. Το ματς παιζόταν στον πόντο με την Μπουγιούκσεχιρ να είναι συνεχώς μπροστά μετά το 10-11. Ο Πετρέας με άσο ισοφάρισε σε 17-17 για τον Ολυμπιακό μετά το 14-17 των Τούρκων. Η τούρκικη ομάδα με μπλοκ πάνω στον Αλεξίεφ και στην συνέχεια με άσο έκανε το 19-22. Ο Πετρέας με εύκολο πέραμα έκανε το 22-24 αλλά το μπλοκ του Ζουπάνη στην συνέχεια κατέληξε εκτός με τους Τούρκους μοιραία να κερδίζουν το πρώτο σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά με τον Μπέμε να κάνει το 6-2 με άσο για τον Ολυμπιακό και τους Τούρκους να διαμαρτύρονται έντονα για μία απόφαση του διαιτητή νωρίτερα. Η Μπουγιούκσεχιρ μείωσε σε 10-9 αλλά ο Σμιτ σε επίθεση που του έγινε με μπλοκ άουτ έκανε το 11-9. Στην συνέχεια ο Πετρέας έκανε το 13-10 για τους ερυθρόλευκους, με τους Τούρκους να έχουν κακά τελειώματα που έφεραν το σκορ στο 16-12. Ο κόσμος με την φωνή του βοήθησε τον Ολυμπιακό που έφερε το σκορ στο 18-15 με ωραία επίθεση από τον Μπέμε. Οι Τούρκοι μετά το τάιμ άουτ μείωσαν σε 20-19. Το σκορ έφτασε στο 24-22 μετά από κακό σερβίς των αντιπάλων αλλά οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 24-24, με τον Σμιτ αμέσως μετά με καρφί να κάνει το 26-24 που ισοφάρισε το ματς σε 1-1.

Το τρίτο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ αφού το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 6-7, με την Μπουγιούκσεχιρ όμως να ξεφεύγει και να κάνει το 6-9. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-10 αλλά μετά από μία λάθος υποδοχή  του Στεφάνου το σκορ έφτασε στο 9-12. Οι ερυθρόλευκοι με μεγάλη προσπάθεια έφτασαν το ματς στον πόντο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 15-15 μετά από κακή υποδοχή των Τούρκων. Συνεχόμενα χαμένα σερβίς κράτησαν τις ομάδες στον πόντο και στην ισοπαλία. Μία πιθανότατα λάθος απόφαση ανάγκασε τον  φανερά νευριασμένο Κάρλος Μουνιόθ σε τάιμ άουτ. Με τον Ολυμπιακό να γυρνάει τον αγώνα σε 20-19 μετά από φοβερό καρφί του Σμιτ που ξεσήκωσε το Ρέντη στο πόδι. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 20-20 αλλά το κακό σερβίς τους σε συνδυασμό με δύο φοβερές επιθέσεις του Αλεξίεφ έφεραν τον Ολυμπιακό στο 24-21. Ο Ολυμπιακός κατάφερε μετά από καρφί του Ραουβέρντικ να πάρει το σετ και την πρόκριση στους ”8” του CEV Cup, με το σετ να τελειώνει με 25-22.

Το τέταρτο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι πιο χαλαρές σε σύγκριση με πριν, αφού πλέον όλα έχουν κριθεί. Με το ματς να πηγαίνει πόντο με πόντο με συνεχόμενες ισοπαλίες. Ο Αλεξίεφ έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό με 10-9, με τους ερυθρόλευκους να έχουν διευρύνει το προβάδισμα τους και να είναι σταθερά μπροστά με 13-10. Ο Κουμεντάκης με μπλοκ άουτ έκανε το σκορ 17-14 για τους Πειραιώτες που συνεχίζουν εξαιρετικά τον αγώνα. Τάιμ άουτ κάλεσε ο προπονητής των Τούρκων με το σκορ στο 21-17. Οι Πειραιώτες με καρφί του Αλεξίεφ και άσο του Ζουπάνη έκαναν το 24-19. Το παιχνίδι τελείωσε με τον Ολυμπιακό να νικά με 25-19 τους προκλητικούς παίχτες της Μπουγιούκσεχιρ μετά από μπλοκ άουτ σε επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη.

Τα σετ: 3-1 σε 1:38, 22-25 (24′), 26-24 (27′), 25-22 (25′), 25-19 (22′)

1ο σετ: 3-8, 14-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 22-19, 26-24

3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-22

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας  6 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 11 (7/11 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 67% υπ., 33% αρ.), Σμιτ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 24 (22/37 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 12% αρ.), Ράουβερντινκ 5 (5/8 επ., 39% υπ., 28% αρ.), Στεφάνου –λ (36%υπ.-21%αρ.) / Χριστοφιδέλης , Ζουπάνης, 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ,Κουμεντάκης 5 (5/7 επ., 40% υπ., 20% αρ.)

BBSK (Χακάν Οζκαν): Γκουνγκόρ 14 (13/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ., 47%β αρ.), Ερούζ 4 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκογκόζ 13 (10/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ., 36% αρ.), Εμετ 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Τόι 20 (18/28 επ., 2 άσσοι), Γενιπαράζ, Σαχίν –λ (47%υπ.-20%αρ.) / Σονάτ -λ (25% υπ.), Πεκσέν, Κιν