Ο Ολυμπιακός με μία καταπληκτική εμφάνιση, κυρίως στο 2ο ημίχρονο επικράτησε της Ζαλγκίρις με 83-68. Ρεπορτάζ από τον Πάρη Τσιλιώτη...

Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν το δικό τους κρεσέντο και με ακόμα μία εκπληκτική εμφάνιση επικράτησε της Ζαλγκίρις με 83-58. Τρομερός ο Κώστας Σλούκας που όταν το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά ήταν εκείνος που πληρε την ομάδα στις πλάτες του.

Η Ζαλγκίρις μπορεί να ξέφυγε με -15 (16-31), αλλά ο Ολυμπιακός είχε απάντηση και με υπομονή άλλαξε την κατάσταση της αναμέτρησης.

Μεγάλο Σάββατο στο ΣΕΦ για τον Θρύλο

Πολύ καλή εμφάνιση από Βεζένκοφ (12 π.), Σλούκα (17 π.), Λαρεντζάκης (13 π.) ήταν τρομερή…

Το παιχνίδι:

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με τους Γουόκαπ, Ντόρσει, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φάλ. Από την άλλη οι Λιθουανοί στην αρχική «5άδα» είχαν τους Μούντιε, Μιλάκνις, Κάβανο, Ουλάνοβας και Νέμπο στο αρχικό τους σχήμα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ αστοχία και για δυόμιση λεπτά το παιχνίδι ήταν σε χαμηλό τέμπο. Την αρχή την έκανε για το προβάδισμα της Ζαλγκίρις ο Μούντιε (0-2), για να έρθει ο Παπανικολάου να κάνει το 3-2.  Τα τρίποντα έπεφταν βροχή. Ντόρσει για Ολυμπιακό, Μούντιε και Μιλάκνις για Ζαλγκίρις έφεραν το +2 (6-8) για τους φιλοξενούμενους πέντε λεπρά πριν τελειώσει η 1η περίοδος. Ο Ολυμπιακός είχε ξεκινήσει χωρίς ρυθμό. Έπειτα από ακόμα ένα λάθος του Τάιλερ Ντόρσει (λάθος πάσα στον Γουόκαπ…), ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο -4 (6-10) πήρε το πρώτο τάιμ άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχαν βρει ρυθμό. Η Ζαλγκίρις από την άλλη είχε βρει ρυθμό. Νέο τρίποντο από τον Μιλάκνις για το +10 (8-18) υπερ. των Λιθουανών. Το σκορ πήγε ακόμα και στο -13 (8-21) με τον Ολυμπιακό όμως μέσα από την άμυνά του να βρίσκει ρυθμό. ΜακΚίσικ και Σλούκας μείωσαν στο -9 (12-21). Το τελικό αποτέλεσμα για την 1η περίοδος ήταν 12-23 με τον Καλνιέτις να βάζει δίποντο στην εκπνοή του χρόνου.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με την Ζαλγκίρις να έχει πάλι την ψυχολογία και να «Βομβαρδίζει» από παντού. Η διαφορά πήγε ακόμα και στο -14 (17-31). Κάπου εκεί όμως ΜαΚκίσικ και Γιαννούλης Λαρεντζάκης με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν στο -8 (23-31). Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ έδωσαν σε εκείνο το σημείο ότι έλειπε από τον Ολυμπιακό… ενέργεια.

Ο Ολυμπιακός μέσα από την ενέργεια που έβγαζε, αλλά και την ΠΟΛΥ καλή του άμυνα μείωσε ακόμα και στο -6 (30-36). Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ έδιναν πολύτιμες λύσεις. Οι Πειραιώτες πριν κλείσει η 2η περίοδος πήγαν την αναμέτρηση σε απόσταση αναπνοής -3 (36-39) με τον Πρίντεζη να βάζει το καλάθι για να κλείσει το ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο 2ο ημίχρονο και την 3η περίοδο μπήκαν μεταμορφωμένοι. Άφησαν πίσω το κακό πρώτο 15λεπτο και έπαιζαν το Μπάσκετ που ξέρουν. Ο Σάσα Βεζένκοφ με δύο τρίποντα και ένα κάρφωμα άφησε πίσω τους 0 πόντους του 1ου ημιχρόνου και εμφανίστηκε μεταμορφωμένος. Η διαφορά δεν άργησε να μεγαλώσει. Ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (56-47) με το ΣΕΦ σε εκείνο το σημείο να παίρνει φωτιά.

Η τρίτη περίοδο έκλεισε με +13 (62-39) για τον Ολυμπιακό που πλέον είχε μπει για τα καλά σε τροχιά νίκης. Είχε πάει το παιχνίδι εκεί που ήθελε και η Ζαλγκίρις απλά παρακολουθούσε.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό για τους Πειραιώτες. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με ένα τρομερό alley oop κάρφωμα από του Μούσταφα Φαλ, ενώ ο Κώστας Σλούκας πήγε την διαφορά και στο +16 (70-54) με ένα τρίποντο. Το κακό πρώτο ημίχρονο είχε μείνει στα αποδυτήρια και όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους.

Είπαμε, όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους σωστά; Ο Κώστας Σλούκας πήγε την διαφορά ακόμα και στο +20 (78-58) με ακόμα ένα τρίποντο. Ο Σλούκας ήταν εκπληκτικός μέχρι εκείνο το σημείο. Το τελικό σκορ έληξε 83-68. Στο 3-1 νίκες οι «ερυθρόλευκοι».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 24-16, 27-10,

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Σέμες, Ομπρνέζεβιτς