Ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε απέναντι στον Δούκα, επικρατώντας με σκορ 36-24 για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier.

Νικηφόρα ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του πρωταθλήματος η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού.

Ο Θρύλος επικράτησε με 36-24 του Δούκα στο κλειστό «Μάνος Λοίζος» στην Νίκαια, για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ισοπαλία (26-26) με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, για τη 12η αγωνιστική.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Με δεδομένο του ρεπό της 14ης αγωνιστικής, οι Πειραιώτες περιμένουν, πλέον, την επόμενη φάση του πρωταθλήματος, στην οποία είναι αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα, για να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα…

Η αναμέτρηση…

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον Δούκα, στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν απόλυτα και με πρώτο σκόρερ τον Παπαδόπουλο, με εννιά γκολ, έφτασαν σχετικά άνετα στην τελική επικράτηση στην Νίκαια.

Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, βρέθηκε πίσω με 5-2 και 7-5, όμως βελτιώθηκε αισθητά, προσπέρασε με 10-9 τους φιλοξενούμενους και έκτοτε, δεν κοίταξε ξανά… πίσω. Είναι χαρακτηριστικό, ότι η ομάδα μας ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 16-14 επί του Δούκα και στο δεύτερο ημίχρονο, ξέφυγε με 25-19 και 29-21, φτάνοντας, έτσι, στη νίκη με 12 τέρματα διαφορά!

Τα πεντάλεπτα: 2-5, 5-7, 10-9, 13-11, 15-13, 16-14 (ημχ.), 17-16, 20-18, 25-19, 29-21, 33-22, 36-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Κανδύλας 5, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 9, Δομπρής 3, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Μιχαηλίδης 4, Οστρούτσκο 2

ΑΣΕ Δούκα (Κωνσταντίνος Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 2, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 4, Κοβάνης, Παναγιώτου 2, Νικολινταής, Γερουλάνος 2, Αναστασίου 2, Άσλης, Πάνου 2, Ντούνης, Λάνκα 4, Τζανιδάκης 1, Κολλύρης, Στεφανίτσης 4