Ολυμπιακός - Την ήττα με 1-3 σετ γνώρισαν οι Παίδες του Θρύλου από τον ΑΟΝΣ Μίλων για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ18 της ΕΣΠΕΔΑ

Ολυμπιακός: Την ήττα με 1-3 σετ γνώρισαν οι Παίδες του Ολυμπιακού από τον ΑΟΝΣ Μίλων για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ18 της ΕΣΠΕΔΑ, το μεσημέρι του Σαββάτου (27/11) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Με αυτό το αποτέλεσμα μπήκε ένα τέλος στο νικηφόρο σερί 5 αγωνιστικών που είχαν «χτίσει» οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι από την δεύτερη αγωνιστική και έπειτα δεν είχαν χάσει ούτε ένα σετ.

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Εν απουσία του Αντώνη Βουρδέρη, ο Σπύρος Κυριακάκης ανέλαβε χρέη πρώτου προπονητή για την αναμέτρηση και είδε την ομάδα του -που για άλλη μια φορά απαρτιζόταν από έξι παίκτες- να καταθέτει ψυχή μέσα στο γήπεδο, μην μπορώντας όμως να αποφύγει την ήττα από τους εμφανώς πιο ξεκούραστους παίκτες του Μίλωνα.

Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΑΣΠ Γλυφάδας το επόμενο Σάββατο (4/12) στο Κλειστό Γυμναστήριο «Οδυσσέας Παπαδόπουλος» με τους Παίδες του Ολυμπιακού να θέλουν να αφήσουν πίσω το παιχνίδι με τον Μίλωνα και να επιστρέψουν στο δρόμο των επιτυχιών.

Με κάτω τα χέρια στο πρώτο σετ, πάλεψε στο δεύτερο

Στην αναμέτρηση με τον Μίλωνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με 2-5. Εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα σε 5-5, όμως με νέο σερί κερδισμένων πόντων, ο Μίλωνας ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με 5-9.

Δύο άσσοι του Μπαρμπαγιάννη και ένα όμορφο πλασέ από τον Μαρούση, ανέτρεψαν προσωρινά την κατάσταση για τον Ολυμπιακό προσπερνώντας με 10-9, με τους φιλοξενούμενους όμως να ανακτούν το προβάδισμα τους, φτάνοντας αρχικά στο 10-13 και λίγο αργότερα στο 11-16.

Η συνέχεια έμελλε να είναι ακόμα χειρότερη για την ομάδα του Σπύρου Κυριακάκη, που είδε τον Μίλωνα να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 2-7 και να φτάνει στο 13-23, με τον Ολυμπιακό να μειώνει με άσσο του Σαββίδη και επίθεση του Καζάζη, με το 17-25 να είναι το σκορ του πρώτου σετ για τους Νεοσμυρνιώτες.

Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στο δεύτερο σετ και έφτασαν να προηγούνται με 10-9 μετά από επιθέσεις των Καζάζη και Στράτο και πλασέ του Χατζηκλημανόγλου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με τις δύο ομάδες να φτάνουν μέχρι το 16-16.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τους δύο επόμενους πόντους για το 18-16, με τον Παναγιώτη Γεωργούντζο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Μια επιλογή που -όπως έδειξε η συνέχεια- δικαίωσε τον προπονητή των φιλοξενούμενων, που είδε την ομάδα του να τρέχει ένα σερί 5 κερδισμένων πόντων φτάνοντας στο 18-21.

Ο Μαρούσης κράτησε την ομάδα του ζωντανή στο σετ, μειώνοντας την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, για το 20-21, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος των Πειραιωτών που είδαν την μπάλα μετά την επίθεση του Κουβαρά, να βρίσκει στο φιλε και να προσγειώνεται στο δικό τους τερέν, για το 20-23 υπέρ του Μίλωνα.

Ο Στράτος με προσπάθεια σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 21-23 και οι φιλοξενούμενοι αμέσως μετά έφτασαν στο σετ μπολ (21-24). Ο Ολυμπιακός κυνήγησε όλες τις μπάλες σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και κατάφερε να μειώσει στον πόντο για το 23-24, όμως η μπάλα από το σερβίς του Σαββίδη δεν πέρασε για λίγο το φιλέ, διαμορφώνοντας έτσι το 23-25 του δεύτερου σετ.

Ανατροπή στο τρίτο σετ, ξέμεινε από δυνάμεις στο τέλος

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2 στο ξεκίνημα, μετά από μπλοκ του Στράτου και επίθεση του Καζάζη, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ και πέρασαν μπροστά με 6-11, με τον Κυριακάκη να καλεί τάιμ αουτ.

Μετά το 11-18 του Μίλωνα, όλα έδειχναν ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και θα έχαναν εύκολα το τρίτο σετ και το παιχνίδι, όμως ο Σαββίδης από «μοιραίος» του χαμένου δεύτερου σετ, έγινε ο πρωταγωνιστής του τρίτου και με τρείς σερί άσσους κράτησε τον Ολυμπιακό στο σετ και μείωσε το σκορ σε 15-18.

Με εναλλαγές στους κερδισμένους πόντους, οι δύο ομάδες έφτασαν στο 19-22 και αψηφώντας την κούραση, οι παίκτες του Σπύρου έτρεξαν ένα σερί 5 πόντων, χάρη σε επιθέσεις των Καζάζη και Μαρούση, φτάνοντας στο σετ μπολ και στο 24-22.

Μπορεί η φιλοξενούμενοι να μείωσαν σε 24-23, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να πάρει το σετ, κάτι που κατάφερε στην αμέσως επόμενη φάση με το μπλοκ του Καζάζη, για το 25-23, μειώνοντας έτσι σε 2-1 στα σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και πίστη για την ανατροπή, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην αρχή του τέταρτου σετ με 4-2 μετά από άσσο του Καζάζη, όμως για άλλη μια φορά δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα και βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ με 6-9.

Επίθεση του Καζάζη και δύο άσσοι του Στράτου έφεραν το σκορ στα ίσα, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στη συνέχεια μέχρι το 16-16. Δύο νέες επιθέσεις του Καζάζη, διαμόρφωσαν το 20-16 και ανάγκασαν τον προπονητή του Μίλωνα να καλέσει τάιμ άουτ.

Η κόπωση στα πρόσωπα των παικτών του Σπύρου Κυριακάκη ήταν εμφανής και μετά το ταιμ αουτ, δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την υπέρβαση, χάνοντας το τέταρτο σετ με 22-25, γνωρίζοντας παράλληλα την ήττα με 1-3 σετ.