Ο Ολυμπιακός λύγισε στο καμίνι του ΣΕΦ την Βίρτους Μπολόνια, έχοντας σε εξαιρετική νύχτα τον αρχηγό, Κώστα Παπανικολάου. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε, μετά το ποδοσφαιρικό ματς, την Βίρτους Μπολόνια, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής για την Euroleague. Ο κόσμος γέμισε το ΣΕΦ, αν και ήταν πικραμένος, ερχόμενος από το «Γ. Καραϊσκάκης». Παρόλα αυτά, στήριξε τις προσπάθειες του Θρύλου.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δε θα είχε στη διάθεσή του τον Τόμας Γουόκαπ. Οι Γκος και Μήτρου Λόνγκ θα κάλυπταν το κενό του.

Η πεντάδα των φιλοξενούμενων ήταν οι Χάκετ, Κορτινιέ, Μπελινέλι, Μίκι και Ντάνστον, ενώ για τους Πειραιώτες ξεκίνησαν οι Λούντζης, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ.

Ολυμπιακός: Μπορούσε και καλύτερα στην επίθεση!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά, με τους Ιταλούς να παίρνουν ένα προβάδισμα με ντάμπλ-σκορ (6-12). Ο Κάνααν πέτυχε τρίποντο, ενώ κέρδισε και φάουλ, μειώνοντας στο καλάθι τη διαφορά (5’). Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (21-22).

Η Βίρτους δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ, με τον Ράιτ να περνά στο παρκέ, όμως μόλις σε δύο λεπτά να υποπίπτει σε δύο γρήγορα φάουλ. Ο Ολυμπιακός καλούνταν να βρει επιθετικό ρυθμό, καθώς μετά από 13’ το σκορ ήταν (24-28). Η ομάδα μας σίγουρα δεν ενθουσίαζε στο πρώτο μέρος, με τη διαφορά να φτάνει στο +8 (24-32) στο 14’. Με 2:38 να απομένουν στο ρολόι, οι «ερυθρόλευκοι» χάρη σε τρίποντο μείωσαν ξανά στους 4 πόντους (33-37). Άμεσα όμως, οι φιλοξενούμενοι «αποκατέστησαν» τη διαφορά στους 9 πόντους (34-43). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37 – 46.

Ήταν απλά… Θρύλος!

Το β’ μέρος ξεκίνησε και η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους (42-46), με τον Θρύλο να κάνει την αντεπίθεσή του. Μάλιστα, η διαφορά έπεσε ξανά στην ελάχιστη τιμή της, χάρη σε τρίποντο του Κάνααν (45-46). Η ομάδα μας πήρε κεφάλι στο ματς, έχοντας το απόλυτο μομέντουμ και τον κόσμο να δημιουργεί μια κόλαση για την Ιταλική ομάδα (50-46). Στη συνέχεια της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και στο +7 (55-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κλήθηκε να είναι σοβαρός και πειθαρχημένος, ώστε να καταφέρει να πάρει εκείνος το ροζ φύλλο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με πρωτεργάτες τον Φαλ και τον Παπανικολάου κρατούσε τη διαφορά σε υψηλά για το ματς επίπεδα (61-53). Μετά από 35 λεπτά αγώνα, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά υπέρ του Ολυμπιακού σε διψήφιο αριθμό πόντων (63-53). Ο ΜακΚίσικ είχε φτάσει τους 8 πόντους, με κομβικό τρίποντο, τρία λεπτά πριν το τέλος. Τα τελευταία λεπτά ήταν πραγματικό θρίλερ, με τη διαφορά στους 6 (68-62). Ο Γκος ευστόχησε σε δίποντο, έκανε τη διαφορά 71-64, με τον Παϊόλα να ευστοχεί σε τρίποντο (71-67). Ο Πίτερς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κλειδώνοντας το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του. Το τελικό σκορ ήταν το 74-69, με τον Θρύλο να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη, με πολλές απουσίες παικτών!

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69.

Τα στατιστικά:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4